Read Time:2 Minute, 44 Second

Pamätná tabuľa A. Bagara, Trenčianske Teplice, Venkov 1980.

Ladislav Skrak

Bol to Lajoš Kossúth, ktorý podpisoval sprievodný list k zatykaču na Štúra, Hurbana a Hodžu. V spojitosti so slovenskými Košútmi a tragédiou poznáme aj novšie vrstvy. Narodil sa tam 10. novembra 1926 nie bezvýznamný slovenský sochár Vojtech Baďura.

Po absolvovaní štúdií u profesora Jozefa Kostku na oddelení kreslenia a maľovania SVŠT, neskôr na Vysokej škole výtvarných umení, sa intenzívne venoval podnetom Košútskej tragédie. Už koncom 50. rokov vytvoril niekoľko štúdií na Pamätník štrajku poľnohospodárskych robotníkov a v roku 1964 portrét pre pamätnú tabuľu Štefana Majora v Bratislave. O dva roky na to odhalili v Košútoch jeho pomník venovaný tomuto ľavicovému poslancovi, ktorý obhajoval najmä práva poľnohospodárskych robotníkov.

Busta Štefana Majora, Košúty, bronz a travertín, Baďura 1966.

V umení je to etuda, resp. gag, v živote konfliktná situácia. V Košútoch sa streľba do pokojne manifestujúcich „inaktivovala“, keď četnícky nadporučík Jánošík zastavil okolo 40 osôb, ktoré sa chceli zúčastniť na oslave víťazstva v štrajku spred dvoch dní. Rokovať s Jánošíkom šiel člen masarykovského parlamentu. Policajti však vytiahli na neho šabľu a zvalili ho na zem. Keď mu miestni prichádzali na pomoc, do štrajkujúcich spustili streľbu. Ako vinníka odsúdili Štefana Majora.

Akademický sochár Vojtech Baďura bol naozaj vynikajúci portrétista. V Bratislave je exponovaný jeho sochársky pomník Jána Levoslava Bellu na Šulekovej ulici z roku 1966, a dobre poznáme aj náhrobok maliara a spisovateľa Ema Bohúňa na cintoríne v Slávičom údolí. Baďura sa zúčastnil na viacerých výtvarných súťažiach: na pomníky Ľudovíta Štúra, výtvarné dotvorenie Slavína, portrét Jána Nálepku, na monument v Ostrom Grúni.

Ján Levoslav Bella, Bratislava, bronz a travertín, Baďura 1966.

V roku 1963 realizoval vynikajúci pamätník SNP v Dolných Vesteniciach. V tomto diele je však aj doslova kameň úrazu. Zobrazený partizán má atribúty – automat a na hlave partizánsku robotnícku čiapku. V rámci dobových tradícií „továriščská“. Nemá teda vojenskú helmu!

Vojtech Baďura tragicky zahynul. Napadli ho neznámi útočníci či útočník akoby symbolicky na Ulici 29. augusta v Bratislave. Zomrel na následky úderu do hlavy 3. augusta 1975 v nemocnici. Vyšetrovanie sa nikdy nedotiahlo do konca. Žeby to už vtedy pravicový extrémista alebo diverzant vydával rozkazy, koho treba zabiť?

Detail pamätníka SNP, Dolné Vestenice, Baďura 1963
Emo Bohúň, bronz a žula, Bratislava, Baďura 1965.

Po Júliusovi Lörinczovi a Vojtechovi Baďurovi je tretím rovnako známym umelcom, ktorý sa zaoberal tematikou Košút, sochár Emil Venkov. Ako Bulhar narodený 22. augusta 1937 v Sofii, študoval v rokoch 1960 až 1966 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesora Rudolfa Pribiša.

Venkov plne splynul s výtvarných dianím na Slovensku a vytvoril mnoho vynikajúcich komorných, portrétnych, ale najmä monumentálnych sochárskych diel. Medzi ne patrí Pamätník Košútskej tragédie a ústredná sochárska časť cintorína vojakov Červenej armády v Štúrove v roku 1987 – Pieta.

Povedľa takých diel je známa plaketa divadelníka Andreja Bagara v jeho rodných Trenčianskych Tepliciach a zo začiatku 80. rokov socha V. I. Lenina v Poprade, ktorý bol po novembri 1989 exponovaný v americkom meste Seattle.

Majster Emil Venkov zomrel 9. júna 2017 v Pezinku, kde žil od roku 1988.

Pieta, Venkov 1987, Štúrovo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.