Read Time:1 Minute, 35 Second

Peter Pellegrini a starosta Adrián Macho zasadili v areáli ZŠ s MŠ Šoporňa už štvrtý pamätný strom – gaštan. Foto ZO SZPB Šoporňa

Alžbeta Pongrácová, tajomníčka OblV SZPB Galanta

Foto – autorka

Činnosť ZO SZPB v Šoporni zaberá široké spektrum. Nezabúdame na udržiavanie spomienky na osloboditeľov, výchovu mladej generácie proti fašizmu a jeho novodobým formám, ale ani na ochranu a tvorbu prostredia, v ktorom žijeme.

O oslobodení Šoporne obecná kronika píše: Vojská Červenej armády prichádzali na Bielu sobotu 31. marca v dvoch smeroch: od Nitry cez Hájske a od juhu od Váhu, kde v Barnoku postavili provizórny most. Prví vojaci prišli do dediny pred pätnástou hodinou. Údajne prvá bola žena – prieskumníčka. Okolo šestnástej hodiny už vojsko obsadilo celý dolný koniec dediny. Na hornom konci sa Nemci udržali do štvrtej hodiny rannej.

Úcta osloboditeľom

Slobodu priniesli vojská II. ukrajinského frontu maršala Malinovského. Pamätníkov týchto čias je stále menej a práve preto je na nás, aby sme si tieto udalosti pripomínali, lebo každá vojna je krutá tým, že v nej prichádzajú o život nevinní bez ohľadu na vek, pohlavie, politické či náboženské presvedčenie. Naše malé Slovensko je posiate množstvom pomníkov známych aj neznámych padlých za našu slobodu. Im patrí hlboká úcta a vďaka.

Užitočná práca

Na Sviatok práce sa aj členovia ZO SZPB pridali k asi dvom stovkám obyvateľov obce, aby už po štvrtý krát po celej dedine, popri starom koryte Váhu a v lesoch pri zbierali odpad. Nechýbali ani členovia Klubu dôchodcov, organizovaní rybári, záhradkári, poľovníci, invalidi, ba aj učitelia a deti z miestnej ZŠ. Na pomoc sa pridali poslanci NR SR za Hlas – SD Peter Pellegrini, Denisa Saková a ich stranícky kolega Peter Náhlik.

Po práci účastníkov čakal na Rajčure výborný guláš a dobré vínko. Počasie prialo celý deň, naši členovia i výbor mali príjemný zážitok i dobrý pocit z užitočnej práce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.