Read Time:3 Minute, 8 Second

Ján Rohár

K napätej situácii okolo Múzea SNP sa na podnet poslankyne a bývalej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej zišiel aj parlamentný výbor pre kultúru a média za účasti ministerky kultúry Natálie Milanovej a ministra obrany Jaroslava Naďa. Múzeum SNP na výbore bránil jeho riaditeľ Stanislav Mičev, ako aj zástupcovia petície na záchranu múzea, ktorú podpísalo viac než 5 tisíc ľudí. 

Diskusia sa žiaľ veľmi rýchlo zmenila na osobné útoky a vzájomné prekrikovanie sa. Zo strany predstaviteľov koalície bolo cítiť veľkú osobnú nevraživosť voči Mičevovi. Poslankyňa Kozelová (OĽaNO) dokonca neváhala Mičeva priamo obviniť z porušenia zákona, na čo sa Mičev prirodzene ohradil.

Naď: Za všetko zlé môže Mičev

Ministerka Milanová nedokázala dôveryhodne vysvetliť, prečo je potrebný presun Múzea SNP pod rezort obrany. Nad vecnými argumentmi prevyšovali výhrady voči práci Stanislava Mičeva. Ten jej vytkol, že ako ministerka ani raz nenavštívila múzeum a nespýtala sa ani na názor jeho zamestnancov.  Milanová sa bránila tým, že ako bývalá učiteľka dejepisu má k problematike SNP veľmi blízko a múzeum navštívila v minulosti súkromne. Hlavné slovo na výbore si  zobral minister obrany, ktorý nešetril kritikou.

Zlorečiac riaditeľovi Múzea SNP ho obvinil z množstva prehreškov. Počnúc technickými nedostatkami, cez pochybné obstarávania a evidovanie exponátov až po nedostatočnú starostlivosť o korodujúcu vojenskú techniku. Svoju kritiku korunoval tvrdením, že Mičev podporuje proruskú propagandu. Podľa Naďa všetkému zlému bude koniec, keď múzeum prevezme do správy Vojenský historický ústav (VHÚ). Z jeho vystúpenia bol evidentný osobný záujem zmocniť sa múzea a pretvoriť ho na svoj obraz. 

                                   

Minister obrany Jaroslav Naď a ministerka kultúry Natália Milanová odpovedajú po parlamentnom výbore na otázky.

Minister na obhajobu svojho zámeru neváhal spochybniť aj kompetenciu vysokých odborných domácich, ako aj zahraničných kapacít porozumieť celému procesu presunu múzea. Ich podpisy pod petíciou za záchranu múzea označil za výsledok nátlaku riaditeľa Mičeva. Bola spochybnená aj vedecká a publikačná činnosť múzea. Mičev to hravo vyvrátil výpisom svojich publikácii. Dodal, že Múzeum okrem nich usporiadalo v uplynulej dekáde jedenásť medzinárodných historických konferencií. Navyše ponúkol, že je ochotný opustiť miesto riaditeľa, ak tým zabráni presunu. Na záver vyjadril obavu o budúcnosť civilnej zložky múzea, ktorá tvorí až dve tretiny jeho práce.

Pročkove nepodložené útoky

Debatu sa do vecnej roviny pokúsili vrátiť opoziční poslanci. Dušan Jarjabek (Smer-SD) a Ľubica Laššáková (Hlas-SD) pripomenuli, že majetok ministerstva kultúry treba zveľaďovať a nie zbavovať sa ho. Úsilie o konštruktívny dialóg v zárodku znemožnil Jozef Pročko (OĽaNO), ktorý predchádzajúce vedenie MK SR na čele s Laššákovou obvinil z kšeftov okolo osláv 75. výročia SNP.

Podľa neho presun Múzea SNP zabráni práve opakovaniu takýchto pokútnych obchodov. Pritom oba rezorty dnes riadi práve Pročkova strana. Laššáková pripomenula, že ak chýbajú peniaze je nutné o ne zabojovať na vláde a nie alibisticky sa zbaviť zodpovednosti za riadenie špičkovej inštitúcie.

Vládny valec pokračuje

Zároveň varovala Pročka pred nepodloženými obvineniami a na margo presunu múzea sa vyjadrila, že podobné úvahy sa objavili aj v minulosti, avšak ako ministerka sa nechcela vzdať tejto významnej inštitúcie, ktorá vysoko presahuje úzke vojenské zameranie VHÚ. Zároveň sa spýtala, či aj ostatné inštitúcie ministerstva kultúry postupne prejdú pod iné rezorty. Podľa logiky prezentovanej ministerkou Milanovou by národná knižnica mohla prejsť pod ministerstvo školstva a múzeum dopravy pod ministerstvo dopravy.

Diskusia na parlamentnej pôde nepriniesla žiadny posun.  Naopak niektorí poslanci potom, čo boli svedkami vzájomného prekrikovania sa a osobných útokov, radšej zasadanie predčasne opustili. Vládna väčšina odmietla návrh uznesenia Ľubice Laššákovej a podporila presunu Múzea SNP pod rezort obrany. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.