Read Time:2 Minute, 10 Second

Ján Rohár, Peter Rusko

Pred 80 rokmi v skorých ranných hodinách nemecké vojská spolu so spojencami vierolomne napadli Sovietsky zväz. Hlavným obranným bodom na západnej hranici Sovietskeho zväzu bola Brestská pevnosť. 22. júna 1941 o 3:15 prekvapila obrancov pevnosti  mohutná delostrelecká príprava. Pol hodinu na to začala 45.pešia divízia Wehrmachtu útok na pevnosť.

Rekonštrukcia nemeckého útoku na Sovietsky zväz v komplexe Línia Stalina

Brestská pohraničná posádka pozostávajúca z 19 a pol tisíca pohraničníkov ako prvá zobrala na seba útok. Veliteľom obrany pevnosti sa napriek počiatočnému chaosu podarilo zorganizovať protiútok, a zastaviť tak nemecký postup. Nemci plánovali rýchlo obsadiť toto opevnenie, no členovia posádky ako aj ich rodiny ukázali bezprecedentnú odvahu a húževnatosť takže nakoniec miesto z niekoľkých dní sa nakoniec stal celý týždeň vzdoru pred nepriateľom. Obrana pevnosti trvala do 30. júna 1941, aj keď drobné boje a prestrelky trvali až do konca júla 1941. Nakoniec sa samozrejme Nemcom podarilo obkľúčiť Brestskú pevnosť, no ukážka výkonu a odvahy obrancov brestskej pevnosti sa stal dlhé roky počas obdobia celej vojny príkladom húževnatosti a odvahy vojakov Červenej armády. Pevnosť sa stala symbolom odporu počas prvých dní Veľkej vlasteneckej vojny. 8. mája 1965 obdržala čestný titul Pevnosť – Hrdina, ktorý je ekvivalentom titulu Mesto – Hrdina. Už mnoho rokov na výročie tejto udalosti Brest v noci nespí.

Obyvatelia považujú za svoju povinnosť privítať ranné svitanie v pevnosti, aby si uctili pamiatku tých, ktorí sa pred 80.rokmi postavili na obranu svojej vlasti. Spomienkových podujatí venovaných 80. výročiu začiatku Veľkej vlasteneckej vojny  v Brestskej pevnosti, pri dodržaní všetkých pandemických opatrení a obmedzení, sa na pozvanie Zväzu veteránov a ďalších družobných organizácií zúčastnili aj členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. O štvrtej ráno sme tak mali možnosť spolu s niekoľko tisíc návštevníkmi pevnosti vžiť sa do pocitov jej obrancov pri prvom rannom útoku a dôstojne si tak pripomenúť pamiatku tých, ktorí položili životy za našu slobodu.

O 04:00 ráno v Breste

Zúčastnili sme sa taktiež prehliadky múzea v pevnosti, rekonštrukcie obranných bojov i pietnych podujatí na pamätníkoch v bieloruskej Chatyni, v Minsku, na Kurgane Slávy i v zrekonštruovanom historicko-muzeálnom komplexe Línia Stalina, ktorý sa nachádza neďaleko Minska.

Ako pre Bojovník povedal charge d´affaires Bieloruska Denis Sidorov, počas druhej svetovej vojny bieloruský národ prišiel o každého tretieho obyvateľa a preto v každej bieloruskej rodine možno nájsť obeť tejto strašnej vojny. Z tohto dôvodu si Bielorusko takto dôrazne pripomína všetky tieto udalosti a udržuje tak historickú pamäť, aby sa už nikdy podobné niečo nezopakovalo.

Denis Sidorov, Charge dˇaffaires Bieloruska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.