Read Time:1 Minute, 15 Second

Július Kolečáni

Doteraz sa prívrženci ukrajinskej divízie SS Galizien sústredili na západ Ukrajiny. Ich pochody sa uskutočňovali najmä vo Ľvove. Tento rok sa však pohrobkovia nacistov rozhodli vstúpiť do hlavného mesta.

Kyjevom koncom apríla pochodovali stovky neonacistov a pravicových extrémistov. Sympatie k pravicovému extrémizmu prejavovali rôznym spôsobom – veľká časť pochodujúcich niesla emblém SS Galizien, ďalší mali na sebe repliky ich uniforiem, iní zase symboliku pravicovextrémistických bataliónov bojujúcich na Donbase či Ukrajinskej povstaleckej armády (ktorá takisto kolaborovala s nacistami a dopustila sa vojnových zločinov), ďalší zase hajlovali.

Opäť Majdan

Pochod prešiel centrom Kyjeva: od stanice metra Arsenalna až na známy Majdan.

To, akej propagande sú vystavovaní ľudia na Ukrajine dokumentuje aj vyjadrenie jedného z účastníkov pochodu pre agentúru RIA novosti. Podľa neho skratka SS v názve divízie nemá spojitosť s nemeckými jednotkami SS, ale znamená „streľcy Syče“ a podľa slov dotyčného sa členovia SS Galizien zapájali do bojov proti komunistickému a stalinskému režimu.

Proti SNP

Lenže SS-Galizien bola nemeckou jednotkou zloženou z ukrajinských kolaborantov. Po ústupe z Ukrajiny Nemci túto jednotku nasadili aj na území Slovenska. Ukrajinskí esesáci pomáhali na jeseň 1944 potláčať Slovenské národné povstanie.

Dokonca sa časti divízie SS Galizien podieľali spolu s divíziou SS-Schill na obsadzovaní Zvolena a následne aj Banskej Bystrice. Neskôr sa zapájali do protipartizánskych akcií v horách, ktoré ani zďaleka nepostihovali len partizánov. Ukrajinskí esesáci majú na svedomí teror na Liptove (napr. obec Kvačany), či na Kysuciach (Plešivá, Radoštka, Stará Bystrica).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.