Read Time:1 Minute, 32 Second

Či zmena v prezidentskom úrade povedie k zmene postoja USA voči Kube nie je jasné. Kube však nikdy nerozlišovala, či prezidentom USA je demokrat alebo republikán. Prezident Migual Diáz-Canel opakovane zdôraznil, že kedykoľvek je pripravený na normalizáciu vzťahov s USA, ešte pred ním to vyhlásili aj Fidel a Raul Castrovci. Na spoluprácu však ochote jednej strany nestačí.

Susedné štáty zvyčajne uprednostňujú spoločné záujmy pred rozdielmi a nie Kuba blokuje USA, nie Kuba zaradila USA na zoznam krajín podporujúcich terorizmus, a nie Kuba nelegálne okupuje americké územie.

„Ani amerických obyvateľov nepovažujeme za nepriateľov,“ zdôrazňuje Yamila Pita Montesová. „Nezakazujeme im dovolenkovať na našich plážach. Dokonca v USA je mnoho ľudí, ktorí Kubu podporujú, chcú, aby naše vzťahy boli normálne.“ Ozývajú sa také hlasy v Kongrese i medzi podnikateľmi, ktorí na Kube vidia potenciálny trh.

„Medzi základné práva ľudí patrí slobodné cestovanie. Ale občania USA to majú zakázané zákonom. Preto sme nikdy nepochopili, ako môžu byť USA také pokrytecké a mať tú drzosť, že hovoria o ľudských právach na Kube, keď nám znemožňujú rozvíjať dobré vzťahy s tretími krajinami, zakazujú svojim občanom cestovať k nám, chcú u nás vyvolať hlad.

Už 60 rokov sme tŕňom v oku USA, lebo ukazujeme, že krajinu možno viesť aj inak a oni nechcú, aby to ich ľudia videli. Hoci nie sme dokonalí a poškodzuje nás, ak nás niekto takto vykresľuje, ľudské životy sú pre nás na prvom mieste. Nedávno som jednému pánovi hovorila, aby si predstavil, ako by sa cítil, keby pod takýmto nátlakom, obmedzeniami a zákazmi bolo Slovensko a on povedal, že si to ani nevie predstaviť. Možno toto je dôvod, že nás ľudia nevedia pochopiť – lebo sa nedokážu vcítiť do našej kože, nevedia si predstaviť, v akých podmienkach žijeme,“ vysvetľuje veľvyslankyňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.