Read Time:2 Minute, 3 Second

Leopold Moravčík

Foto – archív Múzea SNP a redakcie

Po zatknutí a následnej vynútenej dohode o protijaponskom fronte považoval Čankajšek za nevyhnutné vysporiadať sa s hlavnými aktérmi Sianského incidentu.

Zbavil hodnosti generála Jang Chu-čchengu, ktorý nasledujúcich trinásť rokov strávil v koncentračnom tábore. Keď generalissimus v októbri 1949 opúšťal Čínu, aby našiel útočisko na ostrove Taiwan, nariadil popraviť nielen Janga, ale aj jeho manželku a deti.

Namiesto popravy domáce väzenie

Maršala Čang Süe-lianga postavil pred vojenský súd, ktorý mu odklepol desať rokov straty osobnej slobody. Premiér následne zmenil rozsudok na domáce väzenie a zobral ho zo sebou do svojského exilu. Bývalému maršalovi trest zrušili až po smrti Čankajškovho syna Ťiang Ťin-kua v roku 1988, ktorý sa stal otcovým nástupcom vo funkcii prezidenta Taiwanu. (Jeho otec zomrel 5. apríla 1975.)

Existujú početné úvahy, aké boli motívy dvoch armádnych vzbúrencov. Zatiaľ čo Jang skončil na popravisku, Čang si to odtrpel iba v domácom väzení. Možno o ich osudoch rozhodli ďalšie vplyvy a udalosti, o ktorých sa zatiaľ presne nevie.

Hovorí sa, že maršal Čang bol sympatizantom KS Číny, dokonca jej tajným členom. Vraj o tom vedelo iba niekoľko ľudí, medzi nimi aj vplyvný Čou En-laj, údajný autor celého komplotu známeho ako Sianský incident. Archívy zatiaľ o skutočnom pozadí akcie mlčia. Lenže vie sa i to, že manželka generála Janga bola v mladosti komunistkou.

Čankajšek na koni v roku 1926.
Generál Jang Chu-čcheng a maršal Čang Süe-liang.

Dobre pripravená konšpirácia?

V prípade, že Čang bol naozaj členom KS Číny, incident by bolo treba posunúť z oblasti vlasteneckého aktu do sféry dobre pripravenej konšpirácie. Malé múzeum v kúpeľoch Chua-čching zatiaľ hodnotí maršala i generála ako patriotov, ktorí v záujme boja proti japonskému agresorovi boli ochotní riskovať svoje postavenia alebo dokonca i vlastné životy.

Lenže samotný Čang neskôr s trpkosťou spomínal, že ho obetovali vo vyššom záujme napriek faktu, že jeho akcia v Si-ane v podstate zachránila Maove revolučné sily pred úplnou porážkou.

Na tej jeho zatrpknutosti bude zrejme čosi pravdy, lebo po odchode z Taiwanu uprednostnil emigráciu na Havaji (kde zomrel ako storočný 15. októbra 2001) pred návratom do rodnej Číny, kde ho doteraz považujú za hrdinu.

Medzititulky a krátené redakcia Bojovník.

Čankajšek a Mao Ce-tung v roku 1945 v Čchung-čchingu, dnes najväčšom meste Číny, kde prebehli neúspešné rokovania o zostavení koaličnej vlády.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.