Read Time:1 Minute, 3 Second

Na Vaše otázky odpovedá Branislav Ondruš, bývalý štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Pred troma mesiacmi som odišiel do dôchodku, podal som žiadosť v pobočke Sociálnej poisťovne, ale doteraz mi neposlali výmer na penziu, ani mi neposielajú peniaze. Z čoho mám žiť?

Jaromír, Humenné

Je to naozaj zlá situácia a je mi ľúto, že v posledných mesiacoch Sociálna poisťovňa takto zlyháva. Žiaľ, nové vedenie zjavne nezvláda riadenie, lebo takýchto sťažností som za posledné obdobie dostal viacero. Sociálna poisťovňa tvrdí, že nemá dosť pracovníkov, lebo sa oproti minulosti zvýšil počet žiadostí na začiatku tohto roka a vraj mnoho pracovníkov „vypadlo“ v súvislosti a pandémiou. Takže nové vedenie poisťovne predĺžilo termín na vybavovanie žiadostí až na pol roka! Namiesto toho, aby zariadilo náhradu.

Je to katastrofa, v každom prípade vám penziu priznajú spätne odo dňa odchodu do dôchodku a aj vám ju spätne vyplatia. Takže o žiadny svoj nárok určite neprídete. Ak ste zatiaľ naozaj úplne bez peňazí, môžete na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o finančnú výpomoc v núdzi. Ak úrad nebude robiť problémy, mali by ste ju získať relatívne rýchlo, ale upozorňujem, že ju potom, keď vám Sociálna poisťovňa pošle penziu, budete musieť vrátiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.