Read Time:1 Minute, 41 Second

V prvom rade zľava: Milan Horníček predseda ZO SZPB, Jozef Petráš predseda OblV SZPB Trnava

B. Balogh

Monumentálna socha majstra Trizuljaka, vznešene zosobňujúca osloboditeľov mesta, bola aj tento rok svedkom oslavy Víťazstva nad fašizmom.  Trnava si pripomenula 76. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom a koniec II. svetovej vojny v Európe.                                         

Oslava Dňa víťazstva nebola pre núdzový stav masovou, no nechýbali reprezentanti priamych účastníkov, politických strán a samosprávy. Prvých zastupovala delegácia SZPB, svojou veľkosťou najpočetnejšia, vedená predsedom OblV Trnava Jozefom Petrášom. Za nimi nasledovali sociálni demokrati, ktorí aj v minulosti kládli dôraz na úctu k národnooslobodzovaciemu boju a nechýbali ani tentoraz. Poslednou bola delegácia mesta Trnava vedená primátorom Petrom Bročkom.                                                                       

Primátora sme sa spýtali, aký  má význam koniec II. sv. vojny v Európe pre mesto Trnava: „Myslím, že pre všetkých ľudí by malo zostať mementom, že boli časy kedy sa za slobodu platilo krvou a životom. To je naozaj kľúčové, mali by sme na to pamätať a snažiť sa nedovoliť našej generácii zopakovať chyby našich predchodcov!“                                

Samotný akt bol strohý, prebehol bez príhovorov a pátosu hodného tejto udalosti. Odohral sa v tichosti a krátkosti. Práve jeho tichosť a krátkosť akoby sa stali zosobnením miliónov obetí, ktoré vo vojne prišli o život. Boli zabitý v okamihu, zostalo po nich len mĺkve miesto v srdciach desiatok miliónov pozostalých. Trnavské oslavy, tak mohli účastníkom pripomenúť aj tento rozmer vojny, ktorá okrem hrdinov a víťazov prináša množstvo zničených budov, vyhasnutých životov.                                                                   

O to viac si treba vážiť mier, ktorý naši predkovia vybojovali s so zbraňou v ruke. Jeho význam nám priblížil Milan Horníček predseda ZO SZPB Trnava: „Mier je, keď nehučia sirény a nerúcajú sa domy a s nimi sny ľudí. Mier je, keď sa ľudia tešia, smejú, radujú, a nie keď plačú a nariekajú nad stratou svojich blízkych. Mier si treba chrániť a vážiť, aby sme mohli žiť v krajine, kde jasne svieti slnko, je čistá a modrá obloha, zelená tráva a kde sú ľudia šťastní.“ Pamätajme na tieto slová, keď našou každodennou prácou prispievame k mieru a ctime si padlých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.