Read Time:1 Minute, 40 Second

J. A. Mateu. Foto: milenio.com

Branislav Balogh

Foto – milenio.com, José Jordán (El Pais), D. Rogatyuk

Svet zasiahla 24. mája správa o úmrtí Josepa Almudévera Mateua tesne pred dovŕšením 101. roku života. Mateu bol posledným známym  účastníkom občianskej vojny v Španielsku v zostave zahraničných vojakov, bojujúcich na strane republikánov.

Rodák z Marseille sa narodil 30. júla 1919, no mladosť prežil v španielskom meste Alcàsser (Valencia). Len šestnásťročný junák Josep zatajil svoj vek a pridal sa k republikánom a bojoval v občianskej vojne o mesto Teruel proti fašistom vedeným Franciscom Francom. Vojská fašistického generála mesto napokon dobyli vo februári 1938.

Skončil v koncentráku

Počas boja bol Almudéver ranený a vrátil sa do zázemia. Následne využijúc francúzske občianstvo vstúpil do CXXXIX (139.) Internacionálnej brigády známej aj pod názvom Brigada de las cuarenta naciones (Brigáda štyridsiatich národov). V brigáde zotrval až do porážky obrancov republiky a demokracie v apríli 1939. Po porážke ho fašisti zadržali a tri roky strávil v koncentračných táboroch, ktoré pre odporcov zriadil diktátorský režim.

Na zverstvá v tábore spomínal v denníku El País 12. novembra 2013 takto: „Neviem prečo, ale vždy ma prinútili sledovať streľbu na tých, ktorí sa pokúsili uniknúť z koncentračného tábora. Nikdy v živote nezabudnem na nárek tých strelených.“ Ani roky v tábore však nezlomili jeho vôľu na odpor a po prepustení zotrval v podzemnom hnutí odporu. V roku 1947 však musel odísť do exilu.

J. A. Mateu so zástavou interbrigadistov. Zdroj El Pais Foto: José Jordán.

Vážený a populárny

Do Španielska sa vrátil až v roku 1965 a žil v ňom do svojej smrti. Vážnosť, ktorej sa až do posledných dní svojho života v regióne Valencia tešil, vystihol tamojší premiér Ximo Puig, ktorý sa s hrdinom na Twitteri rozlúčil takto: Josep Almudéver Mateu, Alcázar, Európa a demokracia si ťa navždy zapamätajú.“

Pridávame sa so slovami Česť jeho pamiatke!

Porovnanie 21. storočia a rokov v interbrigáde. Foto: D. Rogatyuk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.