Read Time:1 Minute, 13 Second

Tabuľa v miestnej časti Tisovca v Rimavskej Píle

Lucia Mináčová

Foto – autorka

Zažila som niečo nové

V sobotu 8.mája bolo príjemné počasie a ideálne na prechádzku tak som sa vybrala na návštevu k otcovi, ktorý mi prekvapujúci program: išli sme vzdať úctu hrdinom boja fašizmu. Tento sviatok zvyčajne prežívam asi ako väčšina ľudí- vôbec sa nezamýšľam nad jeho významom. Z detstva si pamätám pár historiek od starých rodičov a pocit, že vojnu v živote nechcem zažiť! Nemám rada zbrane, ani keď sa niekomu ubližuje.

Prvý krát som si uvedomila koľko tu máme pomníkov venovaných obetiam, a že vytvárajú identitu mestečka Tisovec. Dielik a pamätník SNP, samozrejme, viem lokalizovať, veď sú to veľkolepé a viditeľné miesta. Tie ktoré ma prekvapili sú pomník rómskym obetiam na Malinovského ulici a pamätná tabuľa umiestnená na kultúrnom dome v miestnej časti Rimavská Píla. Na nej je silný odkaz: „Mŕtvy je ten, kto je v hrobe. Mŕtvy je ten, kto zabudol na hrôzy vojny, kto dovolí, aby vznikla nová.” Aktuálny aj teraz, preto nepodľahnime zlým myšlienkam v nás a vážme si čas, ktorý nám ostáva.

„Mŕtvy je ten, kto je v hrobe. Mŕtvy je ten, kto zabudol na hrôzy vojny, kto dovolí, aby vznikla nová.”

Nápis na tabuli v Rimavskej Píle

Pietne miesta si uctili členovia ZO SZPB spolu s poslancami Milanom Šlajferom a Ľubomírom Bagačkom zapálením sviečky a symbolický úklonom. To je to najmenej, čo vieme spraviť – spomenúť si na víťazstvo i obete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.