Read Time:1 Minute, 7 Second

Oslava siedmeho mája, v strede priamy účastník Juraj Kohút v zelenej brigadírke.

Vlastimil Matouš, ZO SZPB Prešov – Sekčov

Foto – autor

V Prešove sa ku Dňu víťazstva nad fašizmom uskutočnili až tri podujatia na troch miestach v troch dňoch. K Pamätníku oslobodenia Prešova Červenou armádou si 7. mája našli cestu aj poslední dvaja žijúci priami účastníci SNP na území okresu plk. v. v. Juraj Kohút a plk. v. v. František Orlovský. Účastníci položili veniec aj pri budove bývalého gestapa na Konštantínovej ulici na pamiatku 123 obetí zahynuvších počas bombardovania 20. 12. 1944.

Podujatie organizoval OblV SZPB spolu s poslancami zastupiteľstva mesta a Maticou slovenskou. Na druhý deň odbojári nechýbali ani pri Pamätníku osloboditeľov v Solivare, kde vence položili aj predstavitelia KSS a poslanci mestského zastupiteľstva za túto mestskú časť.

Početne najväčšie podujatie k výročiu oslobodenia sovietskou armádou sa v réžii OV KSS uskutočnilo pri Pamätníku Červenej armády v Prešove na Hlavnej ulici 9. mája. Prišlo naň i vyše 50 členov SZPB, ako aj zástupcovia SNS, Matice slovenskej a OZ Prometheus. Akciu osobnou účasťou podporili aj poslanec VÚC Prešov Miroslav Benko, ako aj viceprimátor Vladimír Pelbaba. Z podujatia poslali ďakovnú a pozdravnú zdravicu na podporu boja proti súčasnému neofašizmu a neonacizmu veľvyslanectvu RF v Bratislave.

Oslava 8. 5. 2021
Oslava 9. 5. 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.