Read Time:1 Minute, 4 Second

Na pietnom akte sa zúčastnila aj starostka Smižian Miroslava Szitová

Ján Dzurej, tajomník ZO SZP Smižany

Foto – autor

Deň víťazstva sme si pripomenuli z iniciatívy obecného úradu a našej ZO pri pamätníku padlých v 1. a 2. svetovej vojny. Za účasti starostky Miroslavy Szitovej, členov výboru ZO a pracovníkov OKC, bez poslancov, občanov, žiakov a mládeže obce sme rešpektovali núdzový stav.

Na miestnom cintoríne sú zrekonštruované hroby padlých občanov našej obce – p. Marianíka, p. Matiho a neznámych vojakov. V roku 2002 bol na podnet SZPB, dnes už zosnulého predsedu ZO Štefana Bečarika, ktorý by sa 10. mája dožil 100 rokov, postavený pomník padlým 16 občanom našej obce v 1. a 2. svetovej vojne. V Červenom jarku je zasa pomník 16 padlým vojakom a občanom Smižian a Spišskej Novej Vsi, obetiam tzv. Malej vojny, maďarského bombardovania letiska v roku 1939.

V ukrajinskom meste Ovruč padol hrdinskou smrťou náš rodák, armádny generál in memoriam Ján Nálepka. Úcta patrí tým, čo padli v boji za našu slobodu, ale aj tým čo vojnu prežili, aby sme my a ďalší po nás žili v mieri, šťastí, láske a spomienkach.  Nikdy nedopusťme, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.