Read Time:1 Minute, 5 Second

J. Račkovič predseda ZO SZPB Sereď (s vencom) , J. Janský predseda OblV SZPB Galanta (vpravo)

Alžbeta Pongrácová, tajomníčka OblV SZPB Galanta

Foto – Rudolf Tóth

7.mája 2021 sme si v mestách a obciach našej oblastnej organizácie SZPB Galanta pripomenuli 76.výročie oslobodenia našej vlasti a Deň víťazstva nad fašizmom.

Pietne akty kladenia vencov sa uskutočnili  pri pamätníkoch oslobodenia v Galante, v Dunajskej Strede, v  Seredi, v Šali. Na znak úcty tým, ktorí bránili svoju krajinu pred nacistickými okupantmi, položili vence k pamätníkom predstavitelia samospráv, členovia SZPB,  členovia Zväzu vojakov, príslušníci ženijného práporu, zástupcovia občianskych združení, mládeže, …

Po odznení hymny SR predseda OblV Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante Jozef Janský v príhovore pripomenul, že na území nášho štátu je pochovaných 60 659 vojakov Červenej armády, 10 435 rumunských vojakov, 1 736 príslušníkov prvého československého armádneho zboru. Na Slovensku bolo umučených a zavraždených viac ako 5 300 ľudí, vypálených 90 obcí a osád. Po vojne bolo odkrytých 211 hromadných hrobov.

Dôležitosť historického odkazu konca druhej svetovej vojny zostáva napriek tak značne dlhej dobe stále aktuálny.

Nesmieme zabúdať na to, čo prežili naši predkovia. Tieto udalosti si treba pripomínať, aby sa to už nikdy vo svete neudialo. Mladej generácii treba zdôrazňovať, aby si  uvedomili, že príslušnosť ozbrojencov na cudzom území je zločinom.

Pomník v Seredi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.