Read Time:2 Minute, 34 Second

Sofia Prétorová

Foto – Pixabay, Getty Images

Americká televízia PBS odvysielala v rámci relácie Frontline dokument s názvom American Insurrection (Americké povstanie). Reportér A. C. Thompson v ňom zmapoval nárast sily pravicových extrémistov v USA počas vlády Donalda Trumpa.

Čoraz otvorenejšie, odvážnejšie a agresívnejšie verejné prejavy pravicových militantných skupín prisudzuje Trumpovi, lebo och niekoľkokrát verejne podporil. Napriek upozorneniam odborníkov na neustále sa zvyšujúce nebezpečenstvo s tým jeho vláda nič nerobila a namiesto toho označila za nepriateľa USA skupiny ako ANTIFA či Black Lives Matter.

Ako SA v Nemecku

V dôsledku toho sa v USA odohralo niekoľko vážnych incidentov – v Charlottesville, v Michigane, pri prepadnutí synagógy zahynulo 11 ľudí. Na svedomí ich síce majú rôzne skupiny, ale Thompson ukázal, čo ich spája. Členovia organizácií ako RAM, Proud Boys či Boogaloo Bois sa síce môžu obliekať rozdielne, všetci sa však riadia ideológiou plnou nacistických hesiel a snov o nadvláde bielych. A páchajú násilie podobne, ako SA v Nemecku na začiatku 30. rokov 20. storočia.

Azda najviac na tom všetkom znepokojuje rastúci počet bývalých i súčasných príslušníkov armády v týchto hnutiach. V dokumente napríklad vystupuje extrémista, ktorý zastrelil policajta, a ktorý sa vyjadril, že sa zradikalizoval v jednotke Air Force. Na neslávnom útoku na Kapitol sa zúčastnilo zhruba 40 veteránov a aktívnych vojakov.

Proud boys.

Ako na naši neofašisti

Napriek tomu, že tento plán extrémistov bol verejne známy, ozbrojená ochrana parlamentu bola nepripravená a policajtov bolo na mieste činu málo. Útočníci sa dovnútra dostali takmer bez odporu. Ak by však išlo o ľavicových radikálov, polícia by dozaista nezaháľala.

Na jednej strane sú mnohí príslušníci krajnej pravice súčasťou ozbrojených zložiek, na strane druhej útočia na políciu, a nielen slovne. Polícia podľa nich predstavuje nástroj politikov na ovládanie a útlak más. Nárast policajného násilia voči Afroameričanom im neprekáža. Lenže najradšej by sami vzali moc do rúk s ich podomácky vyrobenými samopalmi a pochybnými názormi na slobodu jednotlivca.

Thompson sa stretol aj s bývalým členom jednej zo spomínaných organizácií, ktorý síce naoko zmenil rétoriku, ale nie názory. Namiesto rasy sa začal viac zameriavať na ideológiu a svoje skutočné motívy zakryl povrchným nánosom umiernenejších názorov. Takmer na nerozoznanie od neofašistov a neonacistov na Slovensku, o ktorých všetci vedia, kto sú, ale pred zákonom sa zakrývajú uhladenými frázami.

Nezatvárajme oči

Nárast počtu príslušníkov pravicových extrémistických hnutí za posledných päť rokov je v USA zreteľný, ako aj ich narastajúca odvaha konať bezohľadne, čím predstavujú skutočnú hrozbu pre slobodu a demokraciu. Nejeden člen Proud Boys či Boogaloo Bois je zároveň sympatizantom odkazu Adolfa Hitlera. Autor dokumentu zdôrazňuje, že iba radikálna systematická zmena by si so silnejúcim extrémizmom vedúcim až k domácemu terorizmu vedela poradiť. A. C. Thompson dáva dôležité súvislosti do kontextu a pomáha vytvoriť ucelený obraz súčasnej situácie v USA. A hoci ide o udalosti, ktoré nám môžu pripadať vzdialené, nárast neofašizmu nesmieme prehliadať, nech sa týka ktorejkoľvek krajiny sveta. Ide o globálny problém, ktorý sa bohužiaľ nevyhýba ani Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.