Read Time:1 Minute, 27 Second

Juraj Drotár, podpredseda ÚR SZPB

Medzinárodná federácia antifašistických združení (FIR) vyzýva k ukončeniu násilia na Blízkom východe. Izraelsko-palestínske zrážky sa začali pokusom presadiť politiku osídľovania, ktorú odsúdila OSN a ktorá sa rovná vyhosteniu palestínskeho obyvateľstva vo východnom Jeruzaleme.

Generálny tajomník FIR Ulrich Schneider v tejto súvislosti pripomína, že nacionalistickí osadníci, ktorí si v tejto oblasti nárokujú „židovské majetkové práva“ existujúce pred 70 rokmi, sa usilujú vysťahovať Palestínčanov. Na protesty proti nútenému vysťahovaniu a obmedzeniam pri návšteve islamských pietnych miest reagovala izraelská vláda represáliami. Vzápätí začalo na izraelské mestá raketami útočiť radikálne islamské hnutie Hamas.

Politický vabank na úkor ľudí

Izrael odpovedal masívnym bombardovaním, ničením civilnej infraštruktúry a ďalších zariadení. Lenže rozširovanie vojenských akcií z oboch strán nevyrieši tento problém. FIR apeluje na okamžité politické rozhovory o ukončení hrozby pre civilné obyvateľstvo.

Je zrejmé, že Hamas hrá predvolebný vabank a Benjaminovi Netanjahuovi záleží na politickom prežití aj na úkor izraelských a palestínskych civilistov. Keďže nie je schopný dosiahnuť vládnu väčšinu ani po opakovaných voľbách, využíva eskaláciu vojny, aby zabránil svojim politickým protivníkom vo formovaní novej vládnej koalície. Zároveň tak vyvíja tlaku na amerického prezidenta Joa Bidena, aby pokračoval v Trumpovej politike vo vzťahu k Jeruzalemu, čo by trvalo zabránilo politickému riešeniu vzťahov s Palestíncami.

FIR žiada mierové riešenie

FIR sa rovnako, ako medzinárodní pozorovatelia obáva tretej Intifády, ktorá by si opäť vyžiadala stovky obetí medzi ľuďmi žijúcimi na Blízkom východe. FIR ako „veľvyslanec mieru pri OSN“ požaduje deeskaláciu podporovanú OSN. Hamas musí okamžite zastaviť raketové útoky na izraelské mestá. Izraelská armáda musí okamžite zastaviť útoky na Gazu. Vyzývame politických spojencov Izraela, aby jeho vláde dali jasne najavo, že nie sú pripravení podporiť vojenskú eskaláciu, ale že sa politickým rokovaním budú usilovať o mierové riešeniu situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.