Read Time:3 Minute, 35 Second

Pohrebný sprievod kráča Martinským cintorínom, vpredu Zlatica Ftáčniková s dcérou Luciou Čelovskou a synom Milanom.

Martin Krno, predseda OblV SZPB Bratislava

Foto – Branislav K. Banšell

Boli sme tam, 19. mája na Martinskom cintoríne v Bratislave. Partizánka Anička Bergerová, ktorá na rozdiel od nás chlapov nevedela potlačiť slzy, hrdý účastník odboja Karol Kuna, predseda SZPB Pavol Sečkár, tajomník ústrednej rady Viliam Longauer… Lúčili sme sa s Milanom Ftáčnikom, ktorý i v mene nás tak veľa urobil v časoch, keď sa rozhodovalo o budúcom, antifašistickom charaktere Slovenskej republiky.

Na smútočnom zhromaždení nechýbal Ivan Gašparovič, ktorý sa ako prvý pričinil o to, že sa na oficiálnom pietnom akte na Slavíne pri príležitosti oslobodenia Československa Červenou armádou zúčastňuje aj hlava štátu. Kondolenčné listy poslala i súčasná prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár, niekoľko členov vlády (o premiérovi nemáme informáciu). Videli sme aj veniec od terajšieho primátora hlavného mesta Matúša Vallu.

Smrť nielen rozdeľuje, ale aj spája

Na cintorín osobne prišiel župan Bratislavského kraja Juraj Droba (SaS), ktorý v dobrom spomínal na spoluprácu s Ftáčnikom v komunálnej politike. Spolu s ním bola prítomná aj skupina bývalých starostov a poslancov samosprávy hlavného mesta Slovenska.

Ak máme uviesť ostatných politických predstaviteľov, tak išlo napospol o tých z ľavicového spektra. Delegáciu strany Smer SD viedol jej líder Robert Fico, Hlas SD jeho podpredseda Richard Raši. Rozprávali sme sa s ľavicovými politikmi Borisom Zalom, Jaroslavom Volfom, Dušanom Čaplovičom, Brigitou Schmögnerovou, Eduardom Chmelárom i s politickým súputníkom Milana Ftáčnika Petrom Weissom.

Bývalý politický líder a diplomat vystúpil po úvodnom príhovore dlhoročného kolegu z Fakulty informatiky a informačných technológií STU profesora Daniela Ševčoviča. Zdôraznil, že Ftáčnik ako predseda poslaneckého klubu SDĽ aktívne stál pri budovaní základov samostatnej slovenskej štátnosti. Práve jeho hlas člena Predsedníctva SNR rozhodol o tom, že sa neschválili výsledky rokovania z Milov, ktoré nezodpovedali predchádzajúcim dohodám s českou stranou a slovenským záujmom.

Ftáčnik hlasoval za Deklaráciu zvrchovanosti, za demokratickú slovenskú ústavu, za vyhlásenie 29. augusta za štátny sviatok. Ako prvý a zatiaľ posledný ľavicový primátor Bratislavy dával otvorene najavo, že fašistom a neonacistom nepatria ulice nášho hlavného mesta. Na výročie vzniku Tisovho Slovenského štátu nechal vyvesiť na magistráte antifašistickú zástavu.

Slušnosťou nemával ako so zástavou

Viacero skúsených politikov a publicistov v posledných dňoch konštatovalo, že Ftáčnik bol slušný človek. Peter Weiss v tejto súvislosti oprávnene konštatoval, že napriek tomu „sme nikdy od neho nepočuli, aby týmto slovom označoval sám seba a vymedzoval sa tak voči ľuďom, čo mali iný názor či svetonázor. Nikdy sme ho nepočuli zaklínať sa slušnosťou. Nebol pokrytec, čo pod zástavou slušnosti robí opak toho, čo sľuboval voličom.“

Milana sme odprevadili na jeho poslednej púti k rodinnému hrobovému miestu, kde ležia jeho rodičia a prarodičia. Ako pri rozlúčkovej reči pripomenul jeho mladší brat, slovenský šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik, je tam pochovaný aj ich milovaný starý otec, ktorý sa po tom ako roľník prišiel o svoje role, s láskou staral o vnukov. A mama, ktorej osud v krátkom čase nadelil veľa šťastia i roboty. Milan sa totiž narodil 30. októbra 1956 a presne o rok na to hneď dvojčatá – Ľubomír a Ján.

Na záver môžeme iba dodať, nech ti je, Milan, slovenská zem ľahká. Určite na teba nezabudneme.

Podpredseda strany Hlas SD Richard Raši, v pozadí podpredsedníčka Denisa Saková a podpredseda Erik Tomáš.
Líder strany Smer SD Robert Fico so svojimi podpredsedami Richardom Takáčom a Ľubošom Blahom. Vpravo operný spevák Ivan Ožvát.
Brat zosnulého, šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik, vpravo sedí prezident Ivan Gašparovič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.