Read Time:2 Minute, 21 Second

Martin Krno

Foto – OblV SZPB Bratislava a S. Nikitin.

Napriek nepriaznivému počasiu a doznievajúcim protipandemickým opatreniam sme sa opäť zišli v lesoch nad mestskou časťou Rača, aby sme pri tamojšom pomníčku po roku zase vztýčili slovenskú a ruskú zástavu a zhrali si hymny oboch našich štátov.

V deň oslobodenia nášho hlavného mesta Červenou armádou 4. apríla 1945 tu v bojoch o Malé Karpaty zahynuli a boli pochovaní dvaja sovietski vojaci – Ivan Semjonovič Gorjunov (narodil sa roku 1916) a Nikolaj Ivanovič Jefimuškin (1915). Neskôr ich telesné pozostatky preniesli na Slavín, kde ich mená možno vidieť na nových kamenných tabuliach v zozname vyše 5 000 zatiaľ identifikovaných padlých. Pomníček tu však ostal, niekoľkokrát bol opravovaný a pôvodne ľudové nazvanie „Malých Slavín“ sa po čase objavilo aj na turistických mapách.

Minúta ticha pre Milana Ftáčnika

Teraz išlo už o 29. ročník Pochodu na Malý Slavín, ktorého spoluorganizátorom je Oblastný výboru SZPB Bratislava. Pri zrodu tejto tradície stál Milan Ftáčnik, vtedy predseda mestskej organizácie SDĽ. Žiaľ, deň pred akciou sme sa dozvedeli, že po dlhšej, ťažkej chorobe zomrel. Samozrejme, že sme na pietnom akte venovali jeho pamiatke minútu ticha.

O dobrý týždeň nás tu v kladení vencov predbehli minister zahraničných vecí Ivan Korčok, primátor Matúš Vallo a veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov, ktorý, ako sme sa dozvedeli, túto netradičnú schôdzku inicioval. Nie je celkom pravda, že dosiaľ si cestu na Malý Slavín žiadny člen vlády ani hlava bratislavskej samosprávy nenašli. Lebo práve Milan Ftáčnik sem aj ako minister školstva a neskôr ako primátor chodieval pravidelne.

Pekná tradícia pokračuje

Verme, že „trojstretnutie“ 7. mája prispeje k utlmeniu napätia a k vzájomného porozumeniu medzi našimi krajinami. To bolo aj jednou z hlavných tém, ktoré odzneli nielen z príhovorov predsedu Klubu Nového slova Jozefa Lysého, prvého tajomníka ruského veľvyslanectva Sergeja Nikitina a mojej maličkosti, ale i v následných neformálnych rozhovoroch pri ohníku a malom pohostení.

Hoci to od rána vyzeralo na dážď, na podujatí sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí. Najmä príslušníci mladšej strednej generácie, ktorí sem chodili v 90. rokoch ako aktivisti Mladej demokratickej ľavice, teraz už so svojimi životnými partmi a deťmi. Tak sa odovzdáva pekná tradícia z generácie na generáciu.

Verme, že sa budúci, jubilejný – 30. ročník uskutoční už v zrekonštruovanom lesnom areáli a za normálnejšej zdravotnej, spoločenskej a zahraničnopolitickej situácie.

Milan Ftáčnik vystupuje s príhovorom pred pomníkom na malom Slavíne v máji 2014 (vpravo predseda KNS Jozef Lysý).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.