Read Time:4 Minute, 3 Second

Za SZPB položil veniec predseda SZPB Pavol Sečkár

Martin Krno

V sobotu 8. mája sa na Slavín vyviezli na limuzínach okrem prezidentky Zuzany Čaputovej i predseda parlamentu Boris Kollár s dvoma podpredsedami, niekoľkí členovia vlády a bratislavský primátor Matúš Vallo. Premiér Eduard Heger kvôli zahraničnej ceste zavítal na Slavín už v piatok. Pri vyhlásení pre média si dal veľký pozor, aby nepoužil prívlastky „sovietsky“ a červený“.

Jediným pozitívom pri vzdávaní holdu osloboditeľom bola veta v príhovore prezidentky pred televíznymi kamerami. Prvý raz po siedmich rokoch sme počuli z úst hlavy nášho štátu, že vďačíme za mier a slobodu aj príslušníkom Sovietskej armády.

Keď sa chcela šesťčlenná delegácia SZPB na čele s predsedom Pavlom Sečkárom ako obyčajne zaradiť na koniec zástupu oficiálnych hostí, ozbrojení príslušníci nás zastavili: „Vy nie ste v protokole!“ Na otázku, kedy teda môžeme položiť veniec, sme dostali odpoveď, že po skončení pietneho aktu.

Divadielko pred hrobmi takmer sedemtisíc červenoarmejcov pokračovalo podľa očakávania. Politická elita národa dobre chránená políciou pred plebsom sa po položení kvetov navzájom družne zdravila a veselo rozprávala, akoby neprežili pred niekoľkými dňami hlbokú vládnu krízu.

Partizána obišla

Potom hovorca prezidentke čosi pošepkal. Ona rezkým krokom prešla na druhú stranu mohyly k strapcu novinárov, ktorí poslušne čakali na vyhradenom mieste, a predniesla pár „štátotvorných“ viet. Otočka na opätku, späť na druhú stranu, cup-cup dole schodíkmi a veľkým oblúkom prešla okolo delegácie SZPB.

Medzi nami vpredu stál jediný prítomný veterán druhej svetovej vojny partizán Karol Kuna. Obsypaný medailami bol neprehliadnuteľný. Pani prezidentka pred ním ani nespomalila!

Pre úplnosť treba dodať, že sa pri nás na chvíľku pristavil minister obrany Jaroslav Naď a predseda NR SR Boris Kollár sa s odbojármi dlhšie porozprával a dohodol stretnutie.

Nevítaní a ignorovaní odbojári

Konečne sme mohli pristúpiť ku schodom na hornej terase pamätníka. Jeden z vojakov čestnej stráže sa nechal obmäkčiť a niesol náš veniec. Za nami kráčali s kvetinami vo forme červenej päťcípej hviezdy predstavitelia KSS a ostatné organizácie. V sobotu oslavách veľa ľudí nebolo. Mimochodom, posledné roky sa spoločné podujatie na Slavíne konalo 9. mája, čomu sa prispôsobil aj prezident Andrej Kiska.

Okolo našej delegácie, teda najmä okolo Karola Kunu, sa vytvoril hlúčik televíznych redaktorov. Potrebovali do večerného vysielania i niekoľko viet od veterána.

Konečne svitla slnečná nedeľa

Napriek našej rade sa novinári v nedeľu neobjavili. Iba kameraman z TA3 nakrútil pár záberov, keď sa dozvedeli, že na Slavíne je po celý deň množstvo národa. Celé rodiny s deťmi totiž prichádzali s kvetmi, keď odchádzali, za nimi prišli ďalší…

Predseda SZPB Pavol Sečkár v mene Zväzu pozdravil veteránov a poďakoval im za všetko, čo pre vlasť vykonali.

My zo Zväzu sme tam prišli so štyrmi priamymi účastníkmi bojov pred 76 rokmi. Karol Kuna pôsobil v Liptove, Samuel Baran bol partizánom na myjavských kopaniciach, Ján Chudík vojakom Červenej armády, Anna Bergerová ako 15-ročná s mamou a staršou sestrou zdravotníčkou u Kukorelliho partizánov a po krvavom prechode frontu cez Karpaty u svobodovcov. Oni ako prví, sprevádzaní tajomníkom ÚR SZPB položili veniec pred Pribišovu bránu do pietnej sály. Potom im prisunuli stoličky, prostí ľudia, Slováci aj Rusi im prichádzali blahoželať, fotili sa s nimi, pýtali sa na všeličo. Naši bojovníci sa usmievali ako slniečko nad nami…

Priamy účastníci zľava: Karol Kuna, Anna Bergerová, Samuel Baran, Ján Chudík a tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer

Slávnostné príhovory mali veľvyslanci Ruska Igor Bratčikov a Kazachstanu Roman Vassilenko, prítomní boli aj zástupcovia diplomatických misií Bieloruska a Číny. S vencami a kyticami prichádzali vojenskí vyslúžilci, členovia klubov vojenskej histórie s dobových uniformách z Nitry, skupinky priateľov, celé rodiny. Za SZPB položil veniec predseda SZPB Pavol Sečkár. Viacerí návštevníci sa priznávali, že po vyše roku sú prvý raz na verejnom podujatí, mnohí sa dlho navzájom nevideli a tak sa srdečne zvítali.

Vzťah obyvateľov Slovenska k Víťazstvu nad fašizmom demonštruje veľký záujem o verejné oslavy 9. mája na Slavíne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.