Read Time:1 Minute, 14 Second

Braňo Ondruš

Fotografia Pixabay a fb Altaforte Edizioni

„Áno, som fašista a Mussolini bol najlepším talianskym politikom. Skutočným diablom v tejto krajine je antifašizmus.“ Za takéto slová by sa človek dostal na Slovensku za mreže. Zakladateľ talianskeho vydavateľstva Altaforte Edizioni je na ne hrdý a slobodne publikuje neofašistickú literatúru.

Francesco Polacchi pred dvoma rokmi vydal knižný rozhovor s Matteom Salvinim, ktorý sa stal hviezdou ultrapravice nielen v Taliansku, ale svojich obdivovateľov našiel aj medzi slovenskými politikmi. Okrem toho vydáva krajne pravicový magazín Il Primato Nazionale (Národný imperatív), pre ktorý je aj pápež František „podvratným liberálom“.

Katalóg tohto vydavateľstva obsahuje knihy, glorifikujúce taliansku fašistickú minulosť, vrátane románu na základe denníka Benita Mussoliniho z prvej svetovej vojny. Iným „skvostom“ je revizionistická kniha Para Bellum, ktorá tvrdí, že druhú svetovú vojnu nerozpútal Hitler, ale americký prezident F. D. Roosevelt.

Mussolini je všade

Avšak nie sú to len militanti z neofašistickej organizácie CasaPound, ktorý si dovolia beztrestné zhromaždenie priamo v Ríme, na ktorom ich stovky hrdo zdvíhajú pravicu na pozdrav vodcovi. V kultúre, v literatúre, v publicistike sa neustále opakujú pokusy relativizovať fašistické zločiny a „slobodne diskutovať“ o Mussoliniho politike.

Viditeľným obrazom tohto trendu sú výrobky s „duceho“ podobizňou. Mussoliniho namosúrenú tvár môžete kúpiť na fľašiach vína, na darčekových predmetoch, na suveníroch či dokonca obale cukru ku káve. To všetko sa v Taliansku smie v súlade so zákonom.

Salone del Libro: esposto di Regione Piemonte e Città di Torino su Polacchi
Francesco Polacchi vstrede, v pozadí s logom vydavateľstva Altaforte Edizioni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.