Read Time:2 Minute, 19 Second

Ján Stankovič predseda ZO SZPB Dargovských hrdinov Košice

Deň 76. výročia porážky fašizmu v Európe a oslobodenia Československa Červenou armádou bol prevažne slnečný, aj keď po oblohe občas preleteli mraky, ktoré však nemohli zmariť naše plány – vzdať dôstojnú úctu a vďaku našim osloboditeľom položením vencov a kvetín k ich pamätníkom v našom meste. Naše odhodlanie nemohli zhatiť ani tohtoročné pandémiou sťažené podmienky.                                    

O 11:00 hod. sa členovia SZPB, Zväzu rusov na Slovensku a KSS už tradične zišli v Mestskom parku pri pamätníku gen. Ivana J. Petrova. Generál bol veliteľom sovietskych vojsk, ktoré oslobodili Košice 19. 1. 1945.                                                        

Osobitou udalosťou po položení kvetov bolo uloženie kahanca s plameňom z Večného ohňa, ktorý z Hrobu neznámeho vojaka v Moskve priviezli slovenskí motorkári. Vysoko si ceníme ich počin a odsudzujeme nedôstojné, protiruské a urážlivé vyhlásenia niektorých našich vrcholných predstaviteľov o tejto udalosti! Prítomní si mohli tento pre nás „svätý“ oheň preniesť do svojich domovov.                                                                         

Po príhovoroch predsedníčky OblV SZPB Košice M. Gergeľovej, Zväzu Rusov N. Dostovalovej a kultúrnom programe študentov, sme sa presunuli k pamätníkom na Námestí osloboditeľov, kde sme o 12:15 hod. vzdali hold osloboditeľom, už aj za účasti terajších i bývalých predstaviteľov mesta.                                                                                          

My, potomkovia našich otcov a dedov, ktorí v II. svetovej vojne bok po boku s červenoarmejcami bojovali za našu slobodu, proti nemeckým fašistickým okupantom a ich prisluhovačom, vyzývame všetkých občanov, aby nestrácali historickú pamäť! Nesmieme zabúdať prejavovať vďaku padlým, ktorí svojími životmi zabezpečili našu existenciu a život v mieri. Nedajte sa zmiasť propagandou, ktorá by nás mohla priviesť až k vojne. Naopak túžime po vzájomne výhodnej spolupráci a priateľstve medzi národmi!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *