Read Time:2 Minute, 40 Second

Koloman Migra, predseda ZO SZPB J. Bolfíka v Rimavskej Sobote

Foto – Pixabay

Dáva nám, ľuďom i živým tvorom, domov. Dáva nám teplo, vodu, vzduch, potrebnú obživu, prírodné bohatstvo a zdroje energie. Úkryt, miesto pre pobyt v prírode, hrejivé lúče slnka, chladivé kvapky dažďa, ľúbeznú harmóniu zvukov prírody a jej krásne obrazy: šum lesa, žblnkot horských bystrín i šplechot morského prílivu. Príjemný vánok i mohutné poryvy vetra. Prekrásne odtiene farebného spektra. Žiarivý deň pre prácu i ticho noci pre odpočinok. Chráni nás pred účinkami zhubného žiarenia z vesmíru. Dáva silu zostať a držať sa na zemi. Dáva možnosť hýbať sa želaným smerom.

A čo my?

My si berieme všetko. Aj to, čo nám nepatrí. A nevadí nám, že ubližujeme Zemi, že škodíme sami sebe, ale aj druhým. Rabujeme podzemie, rabujeme polia, lúky, stráne, lesy, ničíme prírodu v záujme zisku, ničíme vodu, ktorá nám dáva život. Oceány plačú z toľkého svinstva, ktoré tam posielame. Przníme vzduch, ktorý aj tak musíme dýchať. Robíme smetisko na Zemi. Robíme smetisko aj v okolí Zeme. Šírime elektronický smog. Všade vládne zákon zisku a nie zákon jednoduchého uspokojenia základných životných potrieb. Chýba ohľaduplnosť. Chýba skutočná láska k prírode. A chýba jasnozrivý pohľad do budúcnosti. Vojny ničia nielen životy, ale aj prírodu a ubližujú matke Zemi.                                                                    Kto nám dovolil takto sa k nej správať? Tu nám predsa nič nepatrí, nič sme si sem nedoniesli a do hrobu si nič nezoberieme.

V hokeji sa priestupky proti pravidlám trestajú pobytom na trestnej lavici. Na Zemi by sme mali zaviesť trest pre tých, ktorí škodia Zemi – núteným izolovaným pobytom vo vyprahnutej púšti. Tak by im svitlo, aké zlo páchajú Zemi, ale aj svojím potomkom. A že vraj homo sapiens. Naozaj sapiens? Lenže rozumný človek vie, že žiadnu inú náhradnú Zem nemáme. Neverme na zázraky a konečne sa všetci začnime správať zodpovedne.

Ani Zem nebude len neobmedzene dávať donekonečna. Príde čas, keď už nebude čo brať a Zem prestane byť domovom pre živé tvory. Prestane byť krásnou modrou planétou a bude len nehostinným telesom vo vesmíre, akých sú miliardy. Príde trest. A hoci tomu dnes nedokážeme uveriť, príde bez možnosti nápravy.

Dvadsiaty druhý apríl je na celom svete Dňom Zeme. Preto si už konečne pri tejto príležitosti povedzme jednoznačne a nahlas: Stačí! Dosť vandalizmu a zlodejstvu. Dosť egoizmu. Dosť nevšímavosti a ľahostajnosti. Už je najvyšší čas konať rázne v záujme záchrany Zeme. Už nie je čas na prázdne reči a prázdne sľuby. Zajtra totiž bude už neskoro a hrozné zmeny sa už nebudú dať odvrátiť. Preto spojme ruky a mysle v záujme záchrany našej Zeme. V záujme záchrany našej vlastnej budúcnosti.

Suchá a neúrodná pôda. Koláž

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.