Read Time:1 Minute, 12 Second

Michal Bartek, OblV SZPB Nové Mesto nad Váhom

Foto – autor

Starosta Róbert Palko a predseda OblV SZPB Nové Mesto nad Váhom Kamil Krištufík si 11. apríla tichým položením vencov uctili pamiatku osloboditeľov obce Moravské Lieskové. Jednotky Červenej armády a rumunských oddielov priniesli tejto obci slobodu 10. apríla 1945. Pre pandémiu a s ňou súvisiace opatrenia sa, ako i minulý rok, oslavy niesli v skromnom duchu.

Po odohratí štátnej hymny Slovenskej republiky a Ruskej federácie, na oslavu osloboditeľov, boli položené kytice a vence pred obecným úradom a pri pamätníku poručíka Červenej armády Nikolaja Nikolajeviča Smirnova na budove miestnej ZŠ. Práve poručík Smirnov ako prvý padol v boji proti nemeckým fašistom pri oslobodzovaní Moravského Lieskového. Na mieste jeho posledného výdychu je dodnes skromný pamätník. Vďaka nadšencom sa ho darí udržiavať v dôstojnom stave. Symbolický veniec bol položený aj na tomto mieste.

,,Národu, ktorý si nebude pripomínať svojich hrdinov, sa môže veľmi rýchlo stať, že ich nebude mať, keď ich bude najviac potrebovať‘‘, povedal Kamil Krištufík pri tomto pamätníku. Každá vojna je krutá, a to bez výnimky. O život v nej prichádzajú nevinní bez ohľadu na vek, pohlavie, politické či  náboženské presvedčenie. Každý vyhasnutý život bolí.

V predvečer oslobodenia obce miestny rozhlas prezentoval reláciu, ktorej autorom bol poslanec obecného zastupiteľstva Ján Hargaš, a ktorá priblížila obyvateľom útrapy ich predkov počas vojny, oslobodzovania a detailne opísala priebeh týchto udalostí. Poďakujme všetkým, ktorí na oltár vlasti v boji za slobodu položili to najcennejšie – svoj život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.