Read Time:3 Minute, 6 Second

Tank IS-2 vyvinutý v roku 1943 bol najlepším sovietskym sériovo vyrábaným ťažkým tankom nasadeným v 2. svetovej vojne. Poškodený tank po bojoch v Znojme.

Prebraté v spolupráci s periodikom Národní osvobození, ktoré ho vydalo v máji 2019

Foto – archív Múzea SNP a redakcie Národního Osvobození

V noci z 30. apríla na 1. mája 1945 sa nemecké jednotky dostali do veľmi nepriaznivej situácie. Prerušila sa ústupová cesta, ktorá spájala Kroměříž s Prostějovom. Červenej armáde nič nebránilo v tom, aby pokračovala v útoku na Klenovice, Klopotovice a Biskupice.

Pre nacistov predstavoval tento vývoj vážnu hrozbu, ktorej museli rýchlo čeliť s nasadením všetkých dostupných prostriedkov. Podľa očakávania sa rozpútali nemilosrdné boje. O ich rozsahu okrem iného svedčí 35 zničených tankov v okolí Brna. Klenovice boli oslobodené 1. mája, o dva dni na to Ivaň a Pivín, 4. mája Čelčice, Tovačov a Skalka 8. mája.

Životne dôležitá kóta 276

Neďaleký vrchol kopca pomenovaného rovnako ako táto obec sa stal pre nacistov kľúčový. Išlo o operný bod, ktorý im mohol zabezpečiť šancu na ústupu. Nemci vyčlenili veľké sily, aby pre nich životne dôležitú kótu číslo 276 udržali. Boj o ňu vyvrcholil práve 8. mája v nočných hodinách, keď nepriateľské jednotky pod ťažkou sovietskou paľbou kapitulovali.

V bojoch o vrchol Skalky zahynulo vyše 300 sovietskych, 150 rumunských a 500 nemeckých vojakov plus desať českých civilistov. Bolo zničených 40 sovietskych a 30 nemeckých tankov a samohybných diel. V Klenoviciach na Hanej sa odohrala posledná tanková bitka druhej svetovej vojny.

Podľa dobových záznamov z kroník a spomienok pamätníkov sa okolo tejto obce sústredilo množstvo delostreleckých jednotiek. Prvého mája ju obsadili sovietski tankisti. Na druhý deň však nemecké letectvo dedinu opakovane bombardovalo, pritom zničilo mnoho domov, boli mŕtvi aj ranení.

Americký stredný tank Sherman, vyrábaný sériovo od roku 1942, bol súčasťou vojenskej techniky vojsk 2. ukrajinského frontu. Na fotografii prechádza dnešnou Gorkého ulicou v Brne.

Tvrdé boje pri Klenoviciach a Klopotoviciach

Po tankistoch prišla sovietska pechota. V tesnom susedstve Klenoviec sa rozhoreli tvrdé boje trvajúce niekoľko dní. V tom čase vládlo daždivé počasie, Nemci sa fanaticky bránili. Až o niekoľko dní sa front pohol. Obec však bola z veľkej časti zničená. V okolí zostalo množstvo vyradenej vojenskej techniky.

Štvrtok 3. mája nemecký rozhlas oznámil, že prebiehajú prudké boje o vodnú pevnosť Tovačov. Okolie dedín Ivaň a Klopotovice neďaleko Prostějova sa na týždeň stalo významným frontovým bojiskom. Nacisti sa tu snažili udržať stoj čo stoj a súčasne kryť kľúčové ústupové trasy pre svoje vojská. Front tu zamrzol prakticky až do úplného konca 2. svetovej vojny v Európe.

V bojoch o Ivaň padlo 24 červenoarmejcov a päť Rumunov, zničených bolo šesť sovietskych tankov. Celkové škody na obytných a hospodárskych budovách dosahovali značnú výšku. Okná v celej obci boli rozbité, elektrické a telefónne drôty pretrhnuté. K ucteniu pamiatky padlých osloboditeľov, ktorých pochovali v spoločnom hrobe, postavili ešte v roku 1945 mohylu.

Aj susedné Klopotovice zažili ťažké chvíle. V piatok 4. mája Nemci dedinu intenzívne ostreľovali zo svojich palebných postavení v okolí a bombardovali ju aj z niekoľkých lietadiel. Celú obec zahalil hustý prach a dym. Delostrelecké súboje trvali do noci. Nasledujúci deň nariadil sovietsky veliteľ tamojším obyvateľom, aby odišli smerom k Ivani.

Ani 6. mája nenastal pokoj zbraní, Nemci opäť ostreľovali Klopotovice. Aj na ďalší deň tam prebiehali ťažké, najmä tankové súboje. Okupanti kládli tuhý odpor. Až v noci na 8. mája opustili svoje postavenia a ustupovali na severozápad. Po bojoch tam ležalo množstvo zabitého dobytku i krvavé zdrapy ľudských tiel. Z viacerých domov zostali iba ohorené múry a komíny.

Z celkového počtu 81 budov bolo 12 celkom zničených, 30 ťažko a 33 ľahko poškodených. Klopotovice patrili medzi vojnou najpostihnutejšie moravské obce.

Klopotovice, pomník padlým v 2. svetovej vojne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.