Read Time:1 Minute, 57 Second

Mussoliny po atentáte Violet Gibsonovej.

Adam Šumichrat, historik

Foto – archív autora a redakcie

Ako veľmi sa mohol zmeniť chod dejín, keby vyšiel podaktorý z atentátov na najväčších fašistických diktátorov Adolfa Hitlera či Benita Mussoliniho? Druhý menovaný ich tiež prežil niekoľko.

K prvému došlo v novembri 1925, tri roky po nástupe fašistov k moci. Duce mal prejav na balkóne, čo chcel využiť bývalý socialistický poslanec Tito Zaniboni. Mal pripravenú ostreľovačskú puška, no došlo k jeho zatknutiu. Zradil ho priateľ, dvojitý agent. Viacerí historici sú presvedčení, že išlo o vopred pripravenú akciu, ktoré poslúžila na legitimáciu potlačenia politickej opozície.

Mussolini bol najbližšie smrti pred 95 rokmi – v apríli 1926, keď sa ho pokúsila zlikvidovať 49-ročná írska aristokratka a mierová aktivistka Violet Gibsonová. Takmer jej to vyšlo.

V Ríme sa vtedy konal Medzinárodný kongres lekárov, na ktorom plánoval diktátor rečniť. Violet prípravu nepodcenila. Niesla so sebou i kameň v prípade nevyhnutnosti rozbitia okna na jeho aute. Revolver si schovala do čiernej šatky.

Keď taliansky vodca kráčal pomedzi ľudí na Námestí del Campidoglio, pristúpila k nemu a zblízka vystrelila. Mussolini však akurát v tej chvíli pohol hlavou a guľka mu preletela nosnými dierkami. Violet to skúsila ešte raz, no zbraň zlyhala.

Benito Mussolini a jeho najbližší spojenec Adolf Hitler.

Kým ju zatkli policajti, nahnevaný dav ju takmer dobil na smrť. Mussolinimu obviazali nos a došlo aj k chystanému prejavu, kde vyhlásil: „Ak kráčam dopredu, nasledujte ma, ak ustúpim, zabite ma, ak zomriem, pomstite ma.“

Gibsonová sa usilovala dosiahnuť prepustenie tvrdením, že je šialená, čo sa jej (aj kvôli pokusu o samovraždu) nakoniec podarilo. Deportovali ju do Veľkej Británie, kde strávila zvyšok života v psychiatrickej liečebni. Na jej pohreb nik neprišiel.

Otec fašizmu prežil celkovo šesť pokusov o atentát, či už dokonaných alebo v štádiu prípravy. Spomenúť možno ešte prípad z mája 1931, keď v Taliansku za plánovanie jeho zabitia popravili amerického anarchistu Michela Schirrua.

Mussoliniho spolu s vtedajšou partnerkou Clarettou Pertacciovou chytili pri ich úteku z krajiny partizáni 27. apríla 1945 neďaleko dediny Dongo na severe Talianska. Deň na to oboch i s ďalšími fašistickými ministrami popravili a 29. apríla ich telá previezli do Milána, kde ich na Námestí Loreto zavesili hlavami dole.

Zavesené tela na milánskej čerpacej stanici, druhý zľava Mussolini, vedľa jeho milenka Clara Petacciová 29. 4. 1945.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.