Foto – autor
Martin Krno
V tejto rubrike ma prekvapil článok s titulom Najstarší pomník vojakom ČA. Ten mali slávnostne odhaliť v Michalovciach 23. februára 1945. Vlani som totiž už druhý raz navštívil malebnú podhorskú dedinku Lišov pri Dudinciach a podľa propagačných materiálov práve tam vo februári 1945 postavili na území Československa prvý pamätník svojim osloboditeľom.
Obrátil som sa teda na starostu Maroša Školníka, ktorý ma informoval, že súčasné miesto pomníka nie je pôvodné. Vojaci Malinovského armády priniesli slobodu Lišovu na Štedrý deň 1944, no ostali tam ešte dva mesiace, pretože neďaleko zamrzol front, a tak sa menšia bojová skupina „zakliesnila“ v tejto hontianskej obci. V tom období ich tam padlo 16, pochovávali ich priebežne a mali pomník neďaleko od toho terajšieho.
Po skončení vojny telá červenoarmejcov úradne exhumovali a preniesli do spoločného hrobu na cintoríne vo Zvolene. V roku 1975 pri 75. výročí ukončenia druhej svetovej vojny slávnostne odhalili nový pamätník v parku, kde sa nachádza dodnes.

„Momentálne rokujem s ruskou ambasádou o poskytnutí príspevku na obnovu pomníka,“ napísal nám starosta Školník. „Nie sú na ňom uvedené všetky mená padlých vojakov, čo chcem napraviť a rekonštrukciou túto nepresnosť doplniť.“ Na slovenskej strany je jediný nosný dokument s presnými údajmi o pohreboch jednotlivých padlých cirkevná matrika. Takže komunikuje aj s pánom evanjelickým farárom.
Ak pôjdete okolo, oplatí sa vám Lišov navštíviť. Má síce iba okolo 220 obyvateľov, ale osem mostov ponad potok, ktorý tvorí os obce, poľovnícky dom, Lišovskú tradičnú izbu s pôvodnými krojmi, jedinečnú galériu masiek z celého sveta, pričom najstaršia má 5 000 rokov, výstavnú Stodolu výtvarníka Františka Liptáka, medzinárodné motocrosové a countrycrosové preteky a desiatky historických obydlí vysekaných ešte za tureckých vojen do tufových skál, kde ešte v 60. rokoch minulého storočia bývali ľudia.

