Read Time:2 Minute, 9 Second

Braňo Ondruš

Foto – archív SLK

Ako vnímate už niekoľko týždňov prebiehajúci súboj okolo vakcíny Sputnik V? Alebo vôbec okolo používania registrovaných či neregistrovaných vakcín.

V prvom rade potrebujeme vakcín čo najviac a musíme zrýchliť tempo očkovania. Z pohľadu lekára môžem povedať, že každá bezpečná vakcína v tele má význam do budúcna. Vakcína je jediným možným riešením a jedinou cestou, ako sa z tohto pekla dostať. Preto sme aj verejne privítali nákup vakcíny Sputnik V. Politické hry o vakcínach by sa mali vrátiť do odbornej roviny. A v nej si vyberáme z dvoch riešení, z ktorých je jedno horšie a druhé lepšie, hoci aj to lepšie môže sprevádzať nejaké riziko. Každý, kto kritizuje nejaké riešenie, musí v čase pandémie okamžite ponúknuť lepšie. Z nášho pohľadu je otázka Sputnika V predovšetkým otázka papierov. S ruskými vakcínami mám už dlhoročné skúsenosti a dobré. Rusko je oddávna očkovacia veľmoc a s ich vakcínami máme my všetci starší ako 20 rokov svoje skúsenosti. Podobne si myslím, že je to aj so Sputníkom V, ale na to, aby sme ho pustili do obehu, musí mať aspoň našu národnú akceptáciu. Samozrejme, pacienti vždy musia byť dostatočne informovaní o možných rizikách. To však je aj pri ostatných vakcínach. Koniec-koncov, vždy to ale bude aj o nás -lekároch.

Je z pohľadu lekára správne prijímať rozhodnutia, ktoré nesú istú dávku rizika vo vzťahu k pacientom?

Lekári sa v takej situácii ocitajú neraz. A dokonca neraz majú na rozhodnutia len minúty, alebo možno dokonca sekundy. Celý život sa riadim pravidlom, že nie je dôležité, čo chceš spraviť, ale čo musíš spraviť. A niekedy musíme spraviť rozhodnutia, ktorých výsledok nie je istý, ale musíme ho urobiť, lebo rozhodujeme o zdraví a životoch tisícok ľudí. V tejto chvíli stojíme pred mimoriadne dôležitým rozhodnutím, ktoré nebudú robiť lekári, ani naša komora. Samozrejme, vieme povedať náš názor. Vždy sme sa vyjadrili, keď nás niekto požiadal. Neuhýbame alibisticky.

Telemedicína

Jednou z inovácií v zdravotníctve je telemedicína. Má aj vo svetle terajšej skúsenosti „medicína na diaľku“ reálne uplatnenie?

Neviem, ako to bude vyzerať v ďalekej budúcnosti, ale v najbližších rokoch priestor pre jej široké uplatnenie nevidím. Medicína je o kontakte, o priamom živom kontakte lekára s pacientom. Telemedicína je možno vhodné krízové riešenie, keď lekár nemá na výber, lebo sa nemôže k pacientovi dostať. Elektronicky môžeme posielať výsledky, vystavovať recepty, ale diagnostiku a liečenie pacienta musíme v princípe robiť „naživo“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.