Read Time:1 Minute, 48 Second

Ľubomír Jančo, predseda ZO SZPB v Žiari nad Hronom

Foto – autor

Pred 76. rokmi sme boli mestečko Svätý Kríž nad Hronom a 1. apríl sa vtedy pre jeho obyvateľov stal najšťastnejším dňom. Z východu k nám prišla sloboda, na čo ani v obmedzujúcich časoch pandémie nezabúdajú členovia nášho Zväzu. Tak sme si aj tento rok aspoň symbolicky uctili pamiatku sovietskych a rumunských vojakov, našich osloboditeľov.

Oslobodenie od nemeckých okupantov bola a je dodnes pre obyvateľov Žiaru (hoci si to väčšina neuvedomuje) jedna z najväčších dejinných udalostí v histórii nášho mesta.

Ťažké boje v jeho okolí trvali niekoľko dní. Útoku predchádzala delostrelecká paľba na nepriateľské pozície od Ladomerskej Viesky a Šašova. Po prebrodení Hronu sa začali pouličné boje. Najtuhšie boli v okolí biskupského kaštieľa. Na Veľkonočnú nedeľu 1.apríla 1945 nadránom oddiely 133. divízie 2. ukrajinského frontu Červenej armády a s ním aj vojaci 53. divízie Rumunskej kráľovskej armády vyhnali okupantov z mesta.

Vyše sto zabitých civilistov

Jeho obyvatelia sa museli pustiť do odstraňovania vojnových škôd, veď 260 domov bolo zničených alebo poškodených. Museli postaviť alebo opraviť mosty cez Hron i ďalšie vodné toky. Opraviť cesty, poškodené železničné trate, vodovod, elektrickú sieť a ďalšiu infraštruktúru. Žiaľ, vojna zobrala aj veľa ľudských životov – zahynulo v nej 84 občanov mestečka a 63 obyvateľov židovského pôvodu bolo odvlečených bez návratu.

Je potrebné poukázať, že najväčšiu ťarchu bojov v II. svetovej vojne niesla Červená armáda, pretože súčasná doba prináša prekrúcanie faktov. Preto s uznaním a úctou si každoročne spomíname na hrdinstvo týchto vojakov i nášho národa, na utrpenie, ktoré prežili počas hrozných okupačných dní.

Už žiadna vojna

Je dôležité dať najavo, že nezabúdame na nikoho z tých, ktorí v boji proti nacizmu prežili nesmierne utrpenie a položili na oltár slobody svoje životy. Im vďačíme za to, že nepoznáme hrôzy vojny a môžeme žiť v demokratickej krajine, na ktorú by sme mali byť hrdí.

Zároveň je tu varujúci odkaz – každá vojna je zbytočná a hrozná. Pripomeňme si, ako pred ďalšou vojnou varoval génius Albert Einstein: „Neviem, ako sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej to budú palice a kamene.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.