Read Time:1 Minute, 30 Second

Na vaše otázky odpovedá Braňo Ondruš, bývalý štátny tajomník MPSVR SR

Mária, Nove Zámky

V piatom čísle ste písali o opatrovateľskom príspevku v prípade, ak sa penzista stará o iného penzistu. Má právo na opatrovateľský príspevok aj iný člen rodiny a musí ísť vždy o starostlivosť o nevládneho dôchodcu?

Nárok na príspevok má aj iný člen rodiny. Napríklad rodič, ktorý sa stará o svoje dieťa staršie ako 6 rokov, alebo dospelé dieťa, ktoré sa stará o rodiča. Opatrovateľom môže byť aj starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec, prípadne iný človek, ak má s opatrovaným spoločné trvalé alebo prechodné bydlisko. Opatrovaný musí mať rozhodnutie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o nároku na takúto starostlivosť. Potom treba požiadať o príspevok na opatrovanie.

Základná výška príspevku na rok 2021 je 476,74 € mesačne. Zvýši sa o 100 € mesačne, ak je opatrovaným nezaopatrené dieťa a opatrovateľ nemá nijaký iný príjem. Naopak sa môže aj znížiť, ak má opatrovaný príjem vyšší než 2-násobok (v prípade dieťaťa 3-násobok) sumy životného minima (aktuálne ide mesačne o 429,66 €, resp. 294,24 € u dieťaťa). Taktiež sa kráti, ak je opatrovaný vyše 30 dní hospitalizovaný a opatrovateľ s ním nie je ako jeho sprievodca. Za opatrovateľa v produktívnom veku platí štát zdravotné i dôchodkové poistenie, na to druhé sa treba prihlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne.

Opatrovateľ môže aj pracovať, ale jeho pracovný príjem nesmie presiahnuť dvojnásobok sumy životného minima (429,66 € mesačne) a charakter práce musí preukázateľne umožňovať každodennú starostlivosť o opatrovaného. Opatrovaný môže navštevovať denný stacionár (dieťa školu). A pre prípad dovolenky je možné využiť tzv. odľahčovaciu službu max. 30 dní v kalendárnom roku.

Jedna myšlienka na článok “Sociálna poradňa (apríl)”
  1. Dobry den. Chcela by som sa opytat, ako casto musim byt u opatrovanej? Je to moja rodina, ale byva oproti nam a nechce sa pristahovat, takze chodim ja k nej. Staci, ak k nej chodim kazdu hodinu-dve?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.