Read Time:2 Minute, 48 Second

Maroš Čupka

Foto – archív Múzeum SNP

Skanzen ťažkej bojovej techniky je neodmysliteľnou súčasťou expozície Múzea SNP v Banskej Bystrici od jeho vzniku. Žiaľ, ani ten najkvalitnejší pancier tanku nevydrží večne odolávať všetkým podobám počasia, ale ani nám, ľuďom. Obnova zničenej historickej bojovej techniky je však nielen časovo, ale najmä finančne náročná. Pomôcť môžu aj majetní ľudia, ktorým Múzeum dovolí si zbrane „adoptovať“. Samozrejme, v prospech verejnosti.

Plány na záchranu bojovej techniky však má Múzeum SNP dlhodobo vypracované, ba čo viac, v roku 2015 bolo vydané vládne uznesenie o financovaní. Lenže, ako sa ukazuje, papier znesie veľa, no technika už viac nie. Pre Bojovník sa k problematike vyjadril generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičeva: „Cieľom projektu je vytvoriť podzemnú expozíciu bojovej techniky, ktorá by nadväzovala na múzejnú expozíciu.“

Opäť znehybnený vlak

Múzeum navrhlo aj iné možnosti, medzi ktoré patrilo i umiestnenie ťažkej techniky do dostatočne veľkej haly, kde by nielen bolo možné exponáty prezentovať, ale zároveň renovovať. Nevýhodou by bolo, že by sa expozícia presunula mimo areál múzea. Celý projekt podzemnej expozície by stál okolo 11 miliónov eur. Bola by to však jedna z najmodernejších expozícii, aké existujú.

V súčasnosti by ste už márne hľadali vzácny exponát tanku LT vz. 38 v tej podobe, ako bol doteraz, nakoľko bol prekrytý drevenou konštrukciou. Tento radikálny zásah spravilo múzeum po tom, čo už sa nemohlo nečinne pozerať, ako tento exponát rozožiera hrdza. „Donedávna pracoval v múzeu iba jeden konzervátor, avšak vďaka projektu Digitálne múzeum je ich podstatne viac. Tí však robia pre viac ako 50 múzeí na Slovensku. Základný problém je, že exponáty sú vyše päťdesiat rokov v exteriéroch a teraz nastala doba, keď táto situáciu už nie je udržateľná,“ dopĺňa S. Mičev. Každý exponát si vyžaduje niekoľkotisícovú investíciu na svoju záchranu, po ktorej by sa však už nemal vrátiť na pôvodné miesto.

V roku 2009 bol úspešne prezentovaný projekt obnovy improvizovaného pancierového vlaku, ktorý mimoriadne oslovil domácu i zahraničnú verejnosť. V súčasnosti sa obnovené vagóny opäť nachádzajú nehybne stojace v areáli múzea. Samotné oživenie vlaku si vyžadovalo obrovské úsilie, no zrealizovať obdobný projekt je v súčasnosti nepravdepodobné, nakoľko by vagóny museli prejsť komplexnou rekonštrukciou.

Nemecký stredný tank Pz.Kpfw.IV Ausf. J. Tvoril súčasť vojenskej výzbroje nemeckých ozbrojených síl.

„Adopcia“ historických zbraní

„V terajšej dobe je veľmi ťažké nájsť aj sponzorov na takúto veľkolepú prezentáciu. Počítame s tým, že sa v najbližšej dobe zameriame na tank Škoda LT-38. Predpokladaná cena rekonštrukcie je okolo 100 000 eur a ak všetko prebehne podľa našich predstáv, tak by mala byť ukončená na konci roku 2022.“ Podľa informácii by tak Slovensko mohlo mať druhý pojazdný exemplár tohto typu na svete!

Bojová technika však bola celé roky súčasťou areálu múzea a lákadlom najmä pre deti. Podľa slov Stanislava Mičeva múzeum uvažuje ponechať niektoré kusy bojovej techniky naďalej prístupné v exteriéri. Najpravdepodobnejšou voľbou bude jeden z dvoch tankov T-34, pričom druhý by časom mohol prejsť rovnakou rekonštrukciou, ako sa plánuje s tankom LT-38. Všetko záleží od financií.

Preto múzeum rozbehlo aj projekt „adopcie“ zbraní, kde sa môže zapojiť široká verejnosť tým spôsobom, že si vyberú exponát o ktorý sa budú primárne zaujímať a môžu naň prispievať dobrovoľnou čiastkou. Ak máte záujem sa zapojiť, môžete napísať na email: klub@muzeumsnp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.