Read Time:1 Minute, 9 Second

Na vaše otázky odpovedá košický lekár MUDr. Ahmad Gharaibeh, PhD, MPH

Mám tesne po štyridsiatke, v minulosti som mala veľmi hektické zamestnania, preto bola moja životospráva katastrofálna. Aj keď sa snažím žiť zdravšie, tak ma trápi nadúvanie, zápcha a následne bolesti brucha. Môže to byť spôsobené spomaľujúcim sa metabolizmom? Aké potraviny by ste mi odporučili zaradiť do jedálničku, a ktorým sa vyhnúť?

Janka, Dolný Kubín

Proti zápche sú dôležité životospráva a šport. Keď sedíte vy, všetko vo vás sedí tiež. Veľmi dôležitým spôsobom, ako predchádzať zápche je pohyb a cvičenie. Dokonca aj ľahké cvičenie, akým je prechádzka, dokáže pomerne rýchlo priniesť ohromnú zmenu v priechode potravy vašimi črevami. Skúste jesť pred obedom zeleninový šalát, denne zjedzte 3-4 sušené figy. Nezabúdajte na hydratáciu celého organizmu, Začatie dňa s čistou vlažnou vodou dokáže naštartovať váš tráviaci systém. Vôňa citrónu zase funguje ako stimulant pre váš tráviaci systém. Takže okrem čistej vody, môžete aspoň raz denne vypiť aj zmes šťavy z 1 citróna a 2 dcl vlažnej vody. Samozrejme, podľa možností sa vyhýbajte stresu, alebo ho aspoň minimalizujte, pokiaľ ho neviete úplne odbúrať.  

Ak vám žiadna z týchto rád nepomôže zápchy sa zbaviť ani v priebehu zhruba 14 dní, tak v takom prípade už odporúčam navštíviť gastroenterológa a podstúpiť odborné vyšetrenie a následne liečbu, ktorú tento špecialista stanoví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.