Read Time:2 Minute, 25 Second

Maroš Roman

Ruská vakcína proti COVID-19 sa v uplynulých dvoch týždňoch stala silnou politickou témou v rámci celej Európskej únie. Napätie vyvoláva aj v Nemecku, kde kancelárka Angela Merkelová ešte pred mesiacom telefonovala priamo s Vladimírom Putinom.

Prezidenta presviedčala, aby Rusko rýchlo požiadalo Európsku liekovú agentúru (EMA) o registráciu vakcíny. Agentúra Bloomberg vtedy zdôraznila, že  sa takto vo verejnoprávnej televízii naposledy národu prihovorila v júni, keď predstavila krízové ekonomické opatrenia vlády, aby upokojila rastúce napätie v spoločnosti. Dokazuje to, akou silnou témou je používanie ruskej vakcíny i pre Nemcov.

Mnohí európski politici verejne privítali rozhodnutie EMA začať predbežné schvaľovanie vakcíny Sputnik V. Ide o krok, ktorý smeruje k urýchleniu jej registrácie pre používanie v EÚ. Aktuálne takto preveruje vakcíny od spoločností CureVac a Novavax.

Bezpečná a účinná vakcína

Celá debata sa za pár týždňov výrazne posunula. Európske médiá spochybňovali účinnosť či dokonca bezpečnosť vakcíny, ktorá bola registrovaná ako prvá na svete. Odborníci boli skeptickí, pretože chýbali recenzované dôkazy. Lenže po ich zverejnení medicínske spochybňovanie vakcíny utíchlo a aj predošlí kritici priznávajú, že má vysokú účinnosť. Viacerí zdôrazňujú jej kvalitu, keďže je vybudovaná na báze umŕtveného vírusu a nie len vybranej kyseliny mRNA.

Na margo novembrového vyhlásenia ruskej štátnej televízie, že vakcína je „rovnako jednoduchá a spoľahlivá ako útočná puška Kalašnikov“, teraz britský denník The Financial Times napísal: „Po zverejnení štúdií dokazujúcich účinnosť vakcíny na úrovni 91,6% môže Spitnuk V nahradiť Kalašnikov ako ruský najatraktívnejší exportný artikel.“

Záujem rastie raketovým tempom. Generálny riaditeľ Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitrijev oznámil, že Sputnik V je registrovaný v 37 krajinách s 1,1 mld. obyvateľov. Je teda zrejmé, že rovnako, ako pri iných vakcínach aj v prípade ruskej dopyt výrazne prevyšuje ponuku. RDIF preto hľadá výrobcov po celom svete.

Ani Sputnika nie je dostatok

Dmitrijev noviny Financial Times informoval, že zatiaľ našli externých výrobcov v Číne, Južnej Kórey, Iráne a Indii. V Brazílii a Srbsku budú produkovať pre domáci trh. „Máme partnerov, ktorí sú naozaj veľkí a tí budú vyrábať pre celý svet. A máme pár malých, ktorý sa zamerajú najmä na uspokojenie domáceho dopytu,“ vysvetlil Dmitrijev. „To je náš prístup: riešiť veľkú produkciu, ako aj miestnu dostupnosť vakcíny.“

EMA môže onedlho vydať podmienečnú a možno aj finálnu registráciu Sputnika V. Európsky trh však dozaista nezaplaví. Výrobná kapacita aktuálne nestačí pokryť ani dopyt v krajinách, kde vakcínu už zaregistrovali. Rusi postupujú rozumne a logicky. Nechcú sa stať hlupákmi, či podvodníkmi, ako európski a americkí výrobcovi, ktorí veľa nasľubovali a teraz to nevedia splniť. Rusi radšej „hrajú“ na očakávania, ktoré nemôžu naplniť kvôli protiruskej zaslepenosti európskych politikov. A smejú sa, ako sa im darí znervózňovať a rozdeľovať (hlúpych) politikov v EÚ. Lenže toto nie je ruský vynález – takto vyzerá štandardná veľmocenská medzinárodná politika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.