Read Time:2 Minute, 20 Second

Richard Raši, poslanec NR SR

Keď naša ľavicová vláda pred časom zaviedla preplácanie doplatkov za lieky pre seniorov, nevedeli tomu pravičiari prísť na chuť. Vraj to škodí verejným financiám, vraj na to nemáme, vraj treba šetriť na horšie časy. Ale my sme išli ďalej. Pred niečo viac ako rokom sme zákonom zaviedli trinásty dôchodok vo výške 450 € pre každého dôchodcu. Za celoživotnú prácu, za vychované deti, za budovanie Slovenska.

Nedávno ho naši seniori mali dostať, ale… Sami viete ako to dopadlo. Súčasná pravicová vláda trináste dôchodky zrušila, rozdala sociálne dávky v sotva polovičnej výške a sľubovala, že to bude seniorom kompenzovať, okrem iného aj nulovými doplatkami za lieky. Malo sa tak stať od prvého januára tohto roka, ale to by tu nesmel vládnuť vládny chaos, arogancia a neochota vládnej koalície. Po dlhom čakaní sme sa teda vo februári dočkali. Vláda konečne predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý má priniesť nulové doplatky pre seniorov. A aj keď bol okolo prijímania tohto zákona opäť chaos a zmätok, aj keď bude platiť až od budúceho roka a aj keď má svoje slabiny, tak my členovia strany HLAS – sociálna demokracia sme ho podporili. Zákon totiž prináša pokrok najmä v spôsobe ako budú nulové poplatky realizované. V dobe, keď sme do nášho právneho systému mechanizmus nulových doplatkov zavádzali, nebolo možné už pri vyberaní lieku určiť komu doplatok kompenzovaný má byť a komu ho kompenzovať netreba. Jediným riešením bolo teda pri výbere liekov doplatky uhrádzať a potom ich občanom vracať.

Zníženie ceny už v lekárni

Dnes však, vďaka pokroku v informatizácii, je konečne možné zaviesť taký systém, ktorý už pri vyberaní lieku umožní lekárnikovi zistiť, či pacient je alebo nie je od doplatku oslobodený. A vďaka tomu už dôchodcovia s nízkymi dôchodkami nebudú musieť čakať na vrátenie doplatkov niekoľko mesiacov, ale žiadne doplatky platiť nebudú, čím prakticky ušetria ihneď, pri každej návšteve lekárne. Bohužiaľ, takýto systém sa nebude týkať dôchodcov, ktorí popri poberaní dôchodku brigádujú, alebo si inak privyrábajú. Títo, kvôli zhodnoteniu celkovej výšky ich príjmu budú musieť doplatky v lekárni naďalej uhrádzať a poisťovne im ich vrátia, pokiaľ splnia kritériá, až po skončení kalendárneho štvrťroka. O rok neskôr Ale ako som zmieňoval, schválený zákon má stále ešte veľký priestor na zlepšenie. Aj keď vládni predstavitelia hovoria o nulových doplatkoch, nie je to celkom pravda. Pri množstve liekov bude kompenzovaný iba doplatok, ktorý platí pre najlacnejší obdobný liek. Najmä pri dlhodobo užívaných liekoch, ktoré je treba nastaviť každému pacientovi individuálne, môžu platiť mnohí seniori aj po účinnosti tohto zákona stále nemalé doplatky. Na veľkú škodu je aj odsunutie účinnosti zákona až na rok 2022. Ak ale už dali poslanci vláde na jeho aplikáciu takú veľkú časovú rezervu, rád by som veril, že to bude čas dobre využitý a väčšina dôchodcov už od prvého januára 2022 nebude musieť pri návšteve lekárne nič platiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.