Read Time:2 Minute, 3 Second

Pamätník Dargov

Boris Macko

Foto – Archív autora

Pamätník víťazstva v Dargovskom priesmyku, ktorý je symbolom oslobodenia nielen Košíc a okolia od nemeckého nacizmu, sa konečne dočká rekonštrukcie. Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlasuje verejné obstarávanie na opravu tejto vzácnej národnej kultúrnej pamiatky.

Ešte v minulom roku vyčlenila župa na obnovu objektu 315-tisíc eur, vinou pandémie však krajské zastupiteľstvo tento zámer presunulo na nasledujúce obdobie. Reštaurovaním už prešlo súsošie aj expozícia v priľahlej Sieni bojovej slávy, ktorú rovnako ako pamätník spravuje Centrum kultúry košického kraja. Ak pôjde verejné obstarávanie podľa plánu, s rekonštrukciou pamätníka by sa mohlo začať ešte pred letom, pričom práce by mali trvať šesť mesiacov.

Vrátia mu zašlý lesk?

„Pamätník v Dargovskom priesmyku je jedným z kľúčových pietnych miest v našom kraji. Pripomína 22-tisíc padlých červenoarmejcov v bojoch za oslobodenie východného Slovenska na prelome rokov 1944 a 1945,“hovorí predseda KSK Rastislav Trnka. „Preto nám záleží, aby bol dôstojným spomienkovým miestom na udalosti spred 76 rokov.“

O obnove veľkého pomníka, ktorý odhalili v roku 1955, sa na župe rozpráva už roky. Ako nám zdôraznil súčasný predseda, od svojho nástupu na úrad to vníma ako záväzok voči všetkým východniarom. „Som preto rád,“ podotkol, „že sa nám podarilo posunúť bližšie k rekonštrukcii.“

Čas sa viditeľne podpísal najmä na stave dlažby pred pamätníkom a na schodoch, ktorá je na mnohých miestach poškodená. Uvoľnené mramorové platne v rámci rekonštrukčných prác demontujú, očistia a opätovne osadia. Veľmi poškodené dlaždice nahradia novými identickými.

Pamätník Dargov.

Nebudú chýbať ani moderné prvky

Komplexnou obnovou prejde aj mohutné schodisko. Na príjazdovej ceste a priľahlom parkovisku pribudne nový asfaltový koberec. Taktiež tam osadia betónové parkovacie zábrany, ktoré oddelia parkovaciu plochu od pešej zóny s mramorovým povrchom. To zabráni vjazdu áut bližšie k národnej kultúrnej pamiatke, čím v minulosti dochádzalo k poškodzovaniu dlažby.

Do rekonštrukcie plánujú v rámci možností vniesť aj zelené prvky. Súčasné svietidlá nahradia úspornými LED s rovnakou svietivosťou, ale s energetickou úsporou 40 percent. Rovnako chcú vyriešiť zachytávanie zrážkových vôd zo spevnených plôch v areáli, ktoré odvedú do novej retenčnej nádrže, takže sa budú využívať na závlahu zelene.

„Zanedbané a prestarnuté dreviny nahradíme novými, časť prestriháme a odstránime poškodené časti,“ vysvetľuje R. Trnka. „Takisto plánujeme opätovnú výsadbu zelene v kvetináčoch.“ Nuž, držíme palce, aby všetko išlo ako po masle.

Schody pamätníka Dargov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.