Západoslovenská TV
Read Time:1 Minute, 6 Second

Emília Pražienková

Foto – Západoslovenská TV.

Odišla dcéra legendárneho veliteľa. Vo veku 78 rokov nás 8. marca opustila Zora Uhrová, dcéra kpt. Miloša Uhra, známeho partizánskeho veliteľa, pôsobiaceho v oblasti Bielych Karpát pod Veľkou Javorinou. Svojho otca poznala len krátko, lebo mala iba 4 roky, keď zahynul v známom cetunskom boji.

S mamou boli u známych v Cetune, kde hľadali úkryt. Boli tam i v čase neľútostného boja, v ktorom padol jej otec spolu so 14 partizánmi. Z pochopiteľných dôvodov sa s ním vtedy stretávala málo. Vždy ho však milovala a vážila si ho. Veliteľ partizánov so svojimi spolubojovníkov snívajú svoj večný sen o slobode na vrchu Roh.

Po základnej škole v Bzinciach pod Javorinou a v Lubine pokračovala na gymnáziu v Novom Meste nad Váhom a učiteľkou sa stala po absolvovaní FF UK v Bratislave. Do Nového mesta sa vrátila, aby tam učila na priemyslovke a neskôr vojenskom učilišti. Medzitým pôsobila na priemyslovke na Myjave a jej posledným pracoviskom bolo Veliteľstvo východného okruhu v Trenčíne.

Zásadová, čestná, neznášajúca neúprimnosť, najmä prekrúcanie SNP dôsledne chránila pamiatku svojho otca a partizánskeho hnutia v našom kraji, keď sa začali vzmáhať prekrúcači faktov o bojoch v SNP v našom okolí a inde. A tešila sa zo svojej rodiny.

S podlomeným zdravím odišla ticho a bez rozlúčky.

Jedna myšlienka na článok “Lúčime sa – Zora Uhrová”
  1. Byla to moje uvádějící učitelka ruského jazyka na VSŠSV v Novém Městě nad Váhom, kde jsem absolvoval své pedagogické začátky. Čest její památce!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.