Read Time:3 Minute, 20 Second

Sofia Prétorová

Čo by sa dialo u nás i v zahraničí, keby niekto na verejnom zhromaždení v centre Bratislavy označil Židov za „nepriateľov pod rôznymi maskami“ a zakončil to zvolaním „Fašizmu je radosť“? Ako ďaleko siaha „demokratická tolerancia voči prejavu“ bezhraničnej rasovej a názorovej nenávisti? To nie sú rétorické otázky. Presne sa toto sa len nedávno udialo v španielske metropole. Legálne, dokonca napriek protipandemickým opatreniam.

Aj tento rok sa vo februári v deň výročia bitky o Krasny Bor konal v španielskom Madride oficiálne povolený pochod stoviek neonacistov. Koná sa každoročne pri príležitosti vzdania pocty Modrej divízii, ktorá počas 2. svetovej vojny bojovala na strane nacistov. Tentoraz však zazneli prejavy oveľa extrémnejšieho rázu, ako na predchádzajúcich ročníkoch.

Organizáciu pochodu majú na svedomí členovia hnutia mladých Juventud Nacional, ktoré je súčasťou fašistickej skupiny España 2000. Okrem nich sa na akcii zúčastnili aj príslušníci iných španielskych fašistických skupín, ako napríklad La Falange.

Pochod sa nezaobišiel bez nacistickej symboliky, pokrikov a piesní. Najznepokojujúcejšie však boli prejavy, ktoré na ňom zazneli. Pri slovách neonacistky Isabel Mediny Peralty človeka až zamrazí: „Je našou najvyššou povinnosťou bojovať za Španielsko, bojovať za Európu, ktorá je teraz slabá a likvidovaná nepriateľom. Nepriateľ bude vždy ten istý, aj keď s rôznymi maskami: Žid. Žid je vinníkom a Modrá divízia s tým bojovala.“                              

Ešte neuveriteľnejšie je, že sa v rámci tohto pochodu konal aj katolícky náboženský obrad. Na pamätník Modrej divízie bol umiestnený veniec kvetov so svastikou. Kňaz počas obradu predniesol niekoľko slov kritizujúcich marxizmus, ktorý sa podľa neho pokúša „otriasť pokojom našej spoločnosti, pokojom našich duchov a predovšetkým zbaviť sa toho, kto je princom nášho pokoja – nášho Ježiša Krista.“ 

Foto – Pixabay

Radostný fašizmus

Aby toho nebolo málo, účastníci tejto akcie sa rozhodli nerešpektovať protipandemické nariadenia. Ignacio Menéndez, právnik pravicového extrémistu Carlosa García Juliá, nedávno prepusteného z väzenia, prehovoril k davu slovami: „Musíte porušiť zákaz vychádzania, aby ste sa mohli stretnúť so svojou rodinou a priateľmi, aby vás bolo viac ako šesť, ako nás tu je dnes; a aby ste sa navzájom objali, a aby ste spievali, a aby ste žili radostne. Pretože fašizmus je radosť.“

Demonštrácia bola pochopiteľne ostro kritizovaná viacerými organizáciami, ktoré požadujú policajné vyšetrenie zjavne antisemitských prejavov a ich potrestanie. Federácia židovských komunít Španielska (FCJE) sa vyjadrila nasledovne: „Považujeme za neakceptovateľné, že v solídnej demokracii pod vládou zákona, akou je Španielsko, sú takéto poznámky nepotrestané.“ Spoločne s Platformou proti antisemitizmu a Hnutím proti intolerancii sú pripravení použiť všetky legálne prostriedky k tomu, aby bol incident riadne vyšetrený, a aby boli vyvodené dôsledky.

Podobné demonštrácie fašistických zoskupení, ktoré glorifikujú výčiny nacistov počas 2. svetovej vojny, sú absolútne neakceptovateľné. Vyvodiť dôsledky by však nemali len tí, ktorí na pochode prezentovali ostré antisemitské názory, ale aj tí, ktorí takúto akciu oficiálne povolili. Organizátori nie sú žiadni „nímandi“, ale skupiny, ktorých antisemitský, rasistický, extrémistický a neofašistický profil je už dávno verejne známy. Je nepredstaviteľné, že by na Slovensku mohli napríklad Slovenskí branci zorganizovať takéto podujatie, tobôž v centre hlavného mesta.

Podujatie sa navyše uskutočnilo v čase, kedy Španielsko stále bojuje s nebezpečnou pandémiou COVID-19 a masové zhromaždenia sú priam ideálnym spôsobom na rýchle šírenie nového koronavírusu.

Orgány Európskej únie rady rozdávajú hodnotenia úrovne demokracie mimo EÚ a bojujú za demokratické hodnoty vo svete. Pozametať pred vlastným prahom sa im však už dlho nechce. Vo viacerých členských krajinách sa pohrobkovia fašizmu a nacizmu hlásia k svojim idolom celkom otvorene a úplne beztrestne. Oslavujú ich ako osloboditeľov a ochrancov „tradičných hodnôt“. Je načase s touto praxou skoncovať a vlády členských krajinách, ktoré takéto prejavy tolerujú donútiť rešpektovať základné hodnoty, záväzne vyjadrené v Zmluve o EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.