PhDr. Ladislav Skrak
Foto a Ilustrácie – Archív KVUT a L. Skrak.
VILIAM CHMEL (1917 – 1961) patrí k výtvarníkom, ktorých možno jednoznačne nazvať umelcami odboja. Narodil sa v slovenskej rodine v Temešvári (dnes v Rumunsku), strednú školu absolvoval v Turčianskom sv. Martine. Vynikajúci výtvarný základ, ktorým žiaril každým dňom vo svojom tvorivom úsilí, získal na slávnej Škole umeleckých remesiel u prof. Ľudovíta Fullu.

Stal sa jedným z prvých poslucháčov Oddelenia kreslenia a maľovania. V roku 1941 ŠUR opustil na protest proti nútenému odchodu prof. Jána Mudrocha. V roku 1943 spolu s umelcami, ako bol L. Guderna, M. Medvecká, E. Semian, C. Belan, O. Dubay či J. Novák, študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni.
Skutočný umelecký život Viliama Chmela sa rozbehol v Povstaní. So Štefanom Bednárom pôsobil v „Štúdio-ateliér, ateliér-štúdio“, ktoré založili v Banskej Bystrici. Obaja sa podieľali na názornej agitácii SNP, na výzdobe sídla KSS a scény jej zjednocovacieho zjazdu so sociálnou demokraciou v Národnom dome. Spolu riešili aj výtvarnú stránku ľavicového týždenníka Nového slova, v ktorom Chmel publikoval politické karikatúry, vrátane A. Hitlera s názvom Majstrovo dielo dotvorené. Pod značkou OSA uplatnil ďalšie kresby v Národných novinách a povstaleckej Pravde.

Po oslobodení sa stal členom Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta. Priam geniálny súbor kresieb vytvoril v roku 1954 s motívmi partizánskeho života na základe svojich osobných skúseností. Bol to vynikajúci maliar a grafik, ktorý nadväzoval na odkaz Oskara Kokoschku a Josefa Čapka. Pozoruhodne rozvíjal i štúrovské a jánošíkovské podnety a hodnoty ľudového umenia. Významne sa uplatnil aj v ilustrátorskej tvorbe. Tragicky zahynul 30. novembra 1961 v Bratislave.
V. Chmel – Majstrovo dielo dokončené, cinkografia, Nové slovo č. 1, 24. september 1944. V. Chmel Akcia, kresba 1954. V. Chmel Čo sa stalo nové, linorez 1950. V. Chmel Pod hviezdou nacizmu, linoleoryt, Nové slovo č. 4, 15. október 1944. V. Chmel, Mesto pri rieke (Viedeň), olej 1943, SNG. V. Chmel, Miloval som dievča, farebný linorez 1957, OGD. V. Chmel, Na hliadke, kresba 1954. V. Chmel, politická karikatúra, Národnie noviny 2. 9. 1944. V. Chmel, politická karikatúra, povstalecká Pravda 1944 Tiso. V. Chmel, politická karikatúra, povstalecká Pravda 1944 Tuka. V.-Chmel-politicke-karikatura-Narodnie-noviny-rocnik-75-3.-september-1944-str.-4. V. Chmel, Ranený partizán, kresba 1954. V. Chmel, Ústup do hôr, štúdia – olej 1952-54, SNG. Viliam Chmel autoportrét. Viliam Chmel, Čarodejný huslista, prebal knihy s veršami slovenskách básnikov (Fabry, Reisel), Tatran 1980. V. Chmel, Žena, olej 1947, SNG. V. Chmel. Mesto s mesiacom a červeným vtákom, okolo roku 1947, SNG.