Read Time:2 Minute, 5 Second

Branislav Balogh

Na udržiavaní spoločenskej pamäti majú okrem jednotlivcov veľký podiel historické inštitúcie. Starajú sa o prezentovanie minulosti a udržiavanie kolektívnej predstavy o tom, čo sa udialo. Pripomíname si 15. výročie otvorenie novej budovy komplexu Jad Vašem v Jeruzaleme. Ide o hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu, udržiavajúci najväčší depozitár materiálov o holokauste na svete.                                      

Pôvodný pamätník začali budovať rok po prijatí zákona o vzniku orgánu určeného na udržiavanie spomienky na hrdinov a martýrov holokaustu z roku 1953. Postupne sa zo spomienkovej inštitúcie rozvinul v jedno z najväčších centier na poli bádania o tragédii židovského národa a jeho genocídy. Postupne sa ukázalo, že jestvujúce priestory sú nedostatočné a došlo k jeho rozšíreniu. Okrem pamätníka na  Herzlovom vrchu, kde sídli aj národný cintorín, súčasťou komplexu sa stala aj sieň mien obetí genocídy, Záhrada spravodlivých, galéria umenia holokaustu, múzeum a archív.                                 

„Na svete je množstvo múzeí, ale ich prameň je tu v Jad Vašem. Ten je srdcom a dušou Židovskej pamäti.“

Elie Wiesel

Novovybudovaný komplex slávnostne otvorili 15. marca 2005. O význame inštitúcie svedčí účasť vtedajšieho generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, deviatich prezidentov, šiestich predsedov vlád, apoštolského legáta a ďalších hostí na zvláštnom zhromaždení pri príležitosti otvorenia. Slovenskú republiku zastupoval prezident Ivan Gašparovič, ktorý zdôraznil, že okrem 70-tisíc vyvezených Židov s nacistami kolaborujúcim režimom stála na druhej strane statočnosť obyvateľstva v Slovenskom národnom povstaní, ktoré aj za pomoci židovských spoluobčanov vyjadrilo svoj postoj a vôľu po slobode a demokracii.                         

Tú zrkadlí aj skutočnosť, že až 615 občania Slovenska sú nositeľmi ocenenia Spravodlivý medzi národmi, udeľované štátom Izrael za pomoci komisie historikov práve z Jad Vašem. Zaujímavosťou je, že za každého nositeľa ocenenia je v Záhrade spravodlivých vysadený strom, ktorý je v židovstve symbolom života.  

Heslo nositeľa nobelovej ceny Elie Wisela. Foto – Pozvánka na otvorenie Jad Vašem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.