Read Time:1 Minute, 17 Second

Štefan Hij, hovorca mesta Bardejov

Napriek epidémii vedenie mesta a SZPB nezabudlo na 76. výročie oslobodenia Bardejova. Primátor MUDr. Boris Hanuščak, viceprimátor RNDr. Vladimír Savčinský, predseda OblV SZPB Ing. Dr. Artem Fecko a ostatní prítomní položili 19. januára pietny veniec k Pamätníku vďaky na Námestí SNP.

Pri Pamätníku holokaustu na Mlynskej ulici si potom zapálením sviečky uctili obete utýraných a ubitých židovských spoluobčanov.

Podvečer opäť pri Pamätníku vďaky spomienku ukončili „sviečkovým“ poďakovaním osloboditeľom.

Sloboda do Bardejova neprišla ako samozrejmosť. V krvavom vojnovom utrpení ju obeťami, vlastnými životmi a hrdinskými skutkami vybojovali vojaci Červenej armády a 1. československého armádneho zboru. Taká je pravda, a nič na nej nezmenia ani snahy novodobých „vykladačov“ dejín o revíziu historických faktov! Ak by sme si pamiatku hrdinov oslobodenia nepripomenuli, ak by sme tak neurobili hoci len tichou spomienkou, nezaslúžili by sme si úctu súčasníkov a mier, v ktorom žijeme už 76 rokov. Snažíme sa budovať, zveľaďovať a kvalitatívne zlepšovať naše mesto i život jeho obyvateľov a návštevníkov. Aby bol Bardejov dobrým miestom pre život, aby v ňom bolo cítiť spolupatričnosť, priateľstvo, úctu k hodnotám.

K takým hodnotám nepochybne patrí aj uchovávanie spomienky na tých, vďaka obetiam ktorých tu môžeme byť – bez ich obetí, bez nimi vybojovanej slobody by bolo naše úsilie nemožné. Veď hrdosť národa siaha tak ďaleko, ako ďaleko siaha jeho pamäť. Preto sme hrdí na to, že v Bardejove na dátum 19. 1. 1945 nezabúdame.


Foto: Marek Duleba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.