Read Time:1 Minute, 8 Second

Martin Krno

V predvečer výročia tragédie v Melku sa pri pamätníku jej obetiam poklonili členovia vedenia SZPB na čele s predsedom Pavlom Sečkárom. Veniec k reštaurovanému pamätníku v cintoríne v Slávičom údolí položila členka Predsedníctva OblV SZPB Kamila Bacikálová za účasti predsedu Zväzu Pavla Sečkára a tajomníka ÚR SZPB Viliama Longauera.

Predseda OblV Bratislava Martin Krno pripomenul, že 19. februára 1945 pri rakúskom mestečku nezmyselne zahynuli politickí väzni slovenského klérofašistického režimu. Na transport do koncetráku v Mathausene, v ktorom bolo 250 odbojárov zaútočilo spojenecké letectvo. Vojenské autá nemali špeciálne označenie, letci nemohli vedieť, že v nich vezú civilistov. Nacisti im nedovolili z áut vybehnúť, hoci sami sa schovali v lesíku. Po nálete hrozili zastrelením každému, kto chcel pomôcť zraneným. Tých zavreli na 48 hodín do šopy, takže zahynuli aj ľudia, ktorým mohlo ošetrenie zachrániť život. Posledný transport vypravili fašisti iba 4 dni pred oslobodením Bratislavy. SZPB pred troma rokmi presadil celkovú rekonštrukciu pamätníka, ktorí na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí dôstojne pripomína obete najstrašnejšieho režimu na Slovensku.

Na záver spomienky si prítomní neformálne zaspomínali na predchádzajúce podujatia venované tomuto výročiu, osobitne väzňovi z Mauthausenu, nestorovi slovenskej filmovej kritiky Pavlovi Brankovi, ktorý zomrel v požehnanom veku 99 rokov 17. augusta 2020.

Na tomto mieste si môžete prezrieť videozáznam z podujatia:

Prítomným sa prihovoril predseda Oblastného výboru SZPB v Bratislave Martin Krno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.