Read Time:1 Minute, 45 Second

Foto: Pixabay

Maroš Čupka

Asi nie som jediný, komu pri sledovaní politiky zíde na um porovnanie so športom. Každá strana predstavuje nejaký športový klub a má svojich fanúšikov s nezameniteľným prejavom. Pravidlá hry sú však dosť nejasné, dokonca najsilnejšie tímy si neraz vytvárajú vlastné, aby súperov znevýhodnili. Fanúšikovia sa vedia poriadne rozohniť, ako v každom športe, ale niekedy sa zdá, že majú viac rozumu, ako ich obľúbené kluby.

V politike sa hrá systémom každý s každým. Lenže na rozdiel od športových súťaží sa nie jednorazovom, ale na celú sezónu vytvára tím tých najlepších. No, najlepších… Povedzme aktuálne najsilnejších. „All-Stars team“ je zaujímavý tým, že hráči sa v ňom nezbavujú svojej „materskej“ identity, takže musia hrať tak, aby „All-Stars team“ neprehrával, ale zároveň, aby to pomohlo najmä ich materskému klubu. Lebo vo finále raz za štyri roky (a niekedy aj skôr) už hrá opäť každé družstvo za seba.

Trénerom „all-stars“ je prezident. Po prvý krát u nás obsadila trénersky post žena a napriek všeobecnému očakávaniu sa udá, že s predošlým kapitánom si rozumela o čosi lepšie. Analyzuje hru tímu, usiluje sa mu radiť, upozorňuje na chyby a navrhuje zmeny v jeho hernom prejave, občas upokojuje nespokojných fanúšikov, ale kapitán Matovič sa jej odporúčaniami neradí. Skôr mu dosť lezie na nervy a nedávno dokonca hernú taktiku dohadoval s kapitánkou nemeckého „all-stars“ bez vedomia vlastnej trénerky.

Matovičom tím je zjavne veľmi zle zohratý, a dokonca sa zdá, že jeho hráči hrajú proti sebe navzájom. Nielenže si nevedia, či vlastne neraz ani nechcú nahrávať, ale navyše si strelili niekoľko vlastných gólov, navzájom sa zložili zopár tvrdými bodyčekmi a zopár krát sa pobili priamo „na otvorenej scéne“. Ich frustrácia je pochopiteľná pri nevyrovnanom zápase proti COVIDU a jeho ekonomickým dopadom. Lenže kapitán prekrýva vlastné pochybenia tým, že obviňuje spoluhráčov. Akoby si neuvedomoval, že hrá kolektívny šport, v ktorom je výsledok závislí od (sú)hry celého tímu, nie jednotlivca.

Našťastie, tak v športe, ako aj v politike je možné hráčov striedať. Každého jedného…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.