Read Time:2 Minute, 7 Second

A. Holly vlastna karikatura pri jeho 50. narodeninach

PhDr. Ladislav Skrak

ANTON HOLLÝ (1915 – 1989), akademický maliar, grafik, karikaturista, nositeľ Radu SNP I. triedy a spoluzakladateľ Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta patril medzi tých, ktorí sa medzi prvými zapojili do protifašistického hnutia a osobne sa zúčastnili na Povstaní.

A. Hollý Návrh na plagát – 1948

Rodák zo Stupavy rozvíjal svoj talent na Českom vysokom učení technickom a Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Učil na gymnáziu v Martine, po vzniku slovenského štátu ho za antifašistické zmýšľanie uväznili v Ilave. Neskôr pracoval v bratislavskom rozhlase, po vypuknutí SNP sa ponáhľal do Banskej Bystrice, kde pôsobil ako zástupca vedúceho Slovenského slobodného vysielača.

A. Hollý Mier deťom, linoryt 1973, TGP

Po oslobodení viedol odbor na Povereníctve SNR pre informácie. Skúsenosti z väzenia a SNP zachytil v kresbách a grafických listov. Bol autorom politických plagátov, prebalov kníh, exlibrisov a prvého výtvarného návrhu typografického písma na Slovensku. Tí skôr narodení si určite pamätajú na sériu poštových známok s jeho kresbami hradov a zámkov. Do štátneho znaku ČSSR navrhol štít s partizánskou vatrou s Kriváňom v pozadí, kým verziu českého leva Milan Hegar.

Karikatúry publikoval v Smrekovom Eláne, Novom slove, Predvoji a satirickom časopise Roháč, kde bol v rokoch 1958 až 1970 šéfredaktorom. To sa mu stalo počas normalizácie osudné. V 70. rokoch sa vo svojej tvorbe venoval prírodným motívom, krajinkám, kvetom, vtáčkom. Najradšej mal hýle, ktoré v zimných mesiacoch vysedávali na mohutnom javore priamo pred oknami jeho ateliéru. V zime 1983 víchor vyvrátil starý strom, o šesť rokov na to zomrel aj majster a hýľov s červenými bruškami môžeme v Bratislave vidieť už iba na jeho obrazoch.

(ao)

Galéria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.