Read Time:1 Minute, 26 Second

Foto: pixabay.com

Respirátory FFP2 alebo FFP3 poskytujú lepšiu ochranu než bavlnené rúška. MUDr. Visolajský zdôrazňuje, že sú dostupnou a lacnou pomôckou, ktorú je možné kúpiť v bežných obchodoch. „Respirátory možno používať opakovane. Koronavírus je veľmi citlivý na sucho, slnko a bežnú dezinfekciu, takže respirátor stačí vysušiť na radiátore alebo na slnku pár hodín. Toto vírus neprežije a jeden respirátor môžete používať niekoľko dní.“

Najmä starší, lekár odporúča, by sa s najbližšími mali stretávať vonku, s odstupom a dobre nasadeným respirátorom na tvári. „Rozumiem, že objať sa, pobozkať sa s najbližšími je pre nás prirodzeným prejavom vzájomnej náklonnosti a lásky, ale tomu sa dnes treba vyhýbať.“ Malé deti „môžu byť bezpríznakoví prenášači vírusu“, varuje. Odporúča prechádzky na slnku s manželkou, manželom: „Nielen pre psychickú pohodu, ale aj pre získanie vitamínu D, ktorý posilňuje odolnosť organizmu.“ Seniori by mali využívať vyhradené hodiny a nakupovať viac vecí naraz, aby do obchodov nechodili denne. Nepoužívať MHD a obmedzovať osobné kontakty.

Opatrní by mali byť aj ľudia, ktorí chorobu prekonali. „Ešte nevieme, ako dlho takto získaná imunita trvá, dnes sa odhaduje, že to je 5 až 8 mesiacov,“ vysvetľuje P. Visolajský. Lenže ukazuje sa, že nové kmene – juhoafrický, brazílsky – vedia prelomiť aj imunitu získanú po prekonaní pôvodného vírusu. A keďže ich výskyt už bol dokázaný v susednom Rakúsku, nemožno sa na prirodzenú imunitu spoliehať. „Už aj na Slovensku máme ľudí, ktorí boli opakovane nakazení aj s ťažším priebehom,“ upozorňuje. Imunita po očkovaní je oveľa silnejšia, trvá dlhšie a je účinná aj na doterajšie nové mutácie vírusu. Po bezpríznakovom priebehu môže byť človek očkovaný už 7 dní po vyliečení, ak chorobu sprevádzali príznaky, čaká sa zhruba 14 dní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.