Read Time:2 Minute, 25 Second

Július Kolečáni

Aj vás, vážení čitatelia Bojovníka, sa týka sčítanie obyvateľstva. Prinášame vám kľúčové informácie a novinky, aby ste vedeli ako a na čo sa máte pripraviť.

Tento rok sa formulár vypĺňa iba cez smartfóny, tablety či počítače. Prvá etapa sa už skončila, sčítali sa v nej byty a domy. „Toto sčítanie vykonajú obce SR v spolupráci so Štatistickým úradom SR. Obyvateľ sa na sčítaní domov a bytov nepodieľa,“ píše sa na webe Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Takže na rozdiel od minulosti nevypĺňate údaje za váš dom či byt. No na sčítaní obyvateľov sa zúčastniť musíte. „Sčítanie prebehne od 15. februára do 31. marca 2021,“ píše ŠÚ SR, avšak tento termín má dôležitú výnimku. Týka sa tých, ktorí elektronický formulár nevedia, alebo nemôžu vyplniť (napr. nemajú vhodné zariadenie alebo pripojenie k internetu). Pre nich ŠÚ pripravil asistentov, ktorí s vyplnením formulára pomôžu. Kvôli pandémii sa toto asistované sčítanie začne až 1. apríla a skončí 31. októbra.

Účasť je povinná

Povinnosť zúčastniť sa majú všetci obyvatelia Slovenska. Nielen štátni občania SR s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ale aj občania EÚ s bydliskom na území SR alebo štátni príslušníci iných krajín s trvalým, prechodným alebo tzv. tolerovaným pobytom na území SR.

Štatistický úrad vytvoril špeciálny web www.scitanie.sk, na ktorom sa každý obyvateľ prihlási zadaním rodného čísla. Následne vás systém vyzve na zadanie doplnkového údaja, ktorým overí vašu totožnosť. 

Ak takýto postup nezvládnete, môže vám pri vypĺňaní formulára pomôcť blízka osoba, ktorá sa za vás prihlási a pomôže vám vyplniť požadované údaje. Blízka osoba vypĺňa údaje aj za neplnoleté či nesvojprávne osoby.

Ak sa však nemáte na koho obrátiť, môžete využiť pomoc stacionárneho alebo mobilného asistenta – na túto službu však musíte počkať do 1. apríla. Stacionárny asistent je človek, ktorého nájdete „na kontaktnom mieste, ktoré zriadi obec na svojom území,“ vysvetľuje ŠÚ SR. Vaša obec, resp. mesto vás teda má informovať, kde sa kontaktné miesto nachádza. Ak to neviete, zavolajte na obecný či mestský úrad.

Iba údaje k 1. 1. 2021

Okrem toho si môžete telefonicky objednať mobilného asistenta, ktorý k vám príde domov, ak nemôžete prísť na kontaktné miesto. Asistenta si objednáte na obecnom/mestskom úrade. Vyžiadajte si jeho meno a pri príchode jeho preukaz, aby ste sa vyhli podvodníkom a zlodejom. Obyvateľom zariadení sociálnych služieb by mali pomôcť ich zamestnanci.

Prípadné otázky Vám pracovníci ŠÚ SR zodpovedia na tel. č. 02  20  92  49  19, ktoré je k dispozícii každý pracovný deň od rána do večera.

Všetky informácie uvádzajte k 1. januáru 2021. Čiže dieťa narodené 31. 12. 2020 do sčítania patrí, ale narodené 5.1. 2021 už nie. To isté sa týka aj svadieb. Základné výsledky zo sčítania by mal ŠÚ SR zverejniť do 1. 1. 2022 a kompletné do 31. 3. 2024.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.