Read Time:1 Minute, 29 Second

Foto: Pixabay

Braňo Ondruš

„Vakcinácia sa javí ako najúčinnejšie riešenie,“ hovorí MUDr. Visolajský. „Vírus tu síce prežije, nevieme ho úplne vyhubiť, ale vďaka vakcínam nebude ľudí zabíjať a nebudú plné nemocnice. Chceme, aby priebeh ochorenia bol na úrovni nádchy so slabými teplotami. A to je reálne.“ Mutácie vírusu síce môžu spôsobiť isté problémy, ale výrobcovia vakcín na ne dokážu reagovať. „Starším ľuďom skutočne môže očkovanie zachrániť život.“

Na očkovanie sa dá prihlásiť cez internet a ak s ním neviete pracovať, alebo k nemu nemáte prístup, požiadajte o pomoc svojho príbuzného či iného blízkeho človeka. Zvládne to za chvíľu. Objednať sa môžete aj telefonicky, alebo prostredníctvom svojho všeobecného lekára. „Ľudí nad 75 rokov veku už dnes očkujeme. Ako náhradníci, keď sa uvoľní termín, sú prípustní ľudia od 65 rokov,“ vysvetľuje P. Visolajský.

Ľudia môžu bezpečnosti vakcín dôverovať. „Výskum je dlhý, zahŕňa laboratórne skúšky, potom skúšky na zvieratách a iba ak nenastanú žiadne problémy, prichádzajú na rad tisíce dobrovoľníkov, pri ktorých sa detailne sledujú všetky, najmä vedľajšie účinky vakcíny,“ opisuje skúsený lekár. Potom výsledky posudzujú tímy expertov a až následne prichádza na rad registrácia. „Aj pri najmenších pochybnostiach vakcína nedostane schválenie. Vo svete sú už stotisíce zaočkovaných bez vážnejších problémov a dnes ich je veľa i u nás,“ hovorí šéf LOZ, ktorý sám dostal už aj druhú dávku a nemá žiadne problémy.

Proces očkovania je podľa neho nastavený dobre. „Premiér i minister uznali naše argumenty a upravili stratégiu, takže sme sa v prvej vlne zamerali okrem zdravotníkov aj na starších ľudí. Je to dôležité, lebo u nich je najväčšie riziko, že skončia v nemocniciach.“ Poďakovanie si zaslúžia najmä ľudia v očkovacích centrách a tí, ktorí proces riadia na úrovni nemocníc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.