Sputnik V
Read Time:3 Minute, 21 Second

Vladimír Bačišin, ekonóm a publicista

Sputnik V, registrovaný ako Gam-COVID-Vac, je kombinovaná vektorová vakcína zameraná proti koronavírusovej infekcii. Vyvinulo ju Ruské národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu N. F. Gamaleja.

Ministerstvo zdravotníctva RF ju zaregistrovalo 11. augusta 2020 ako prvú očkovaciu látku proti Covidu-19 na svete. Zverejnené údaje o jej účinnosti sprevádzali protichodné, väčšinou negatívne hodnotenia odborníkov i médií. Kirill Dmitrijev, riaditeľ Ruského fondu priamych investícií (RFPI), ktorý financuje inovácie i vývoj vakcíny, vyhlásil, že mu to pripomína 4. október 1957, kedy Sovieti  vypustili prvú umelú družicu Sputnik.

Zahraniční experti kritizovali ruských vývojárov za nedostatok dôkazov o účinnosti vakcíny a ich informácie o testoch vykonaných pred uvedením lieku na trh. Výsledky klinických štúdií publikovali v celosvetovom lekárskom týždenníku The Lancet 4. septembra 2020. Vedúci oddelenia laboratórnej medicíny Karolinského ústavu Matti Selberg poznamenal, že malý počet účastníkov klinického skúšania, v ktorom sa kombinovala prvá a druhá fáza, neumožňuje usúdiť, že pri masívnom používaní vakcíny neexistujú vedľajšie účinky. Ruskí vývojári ju však považujú za spoľahlivú, lebo ju vyvinuli na existujúcej osvedčenej platforme.

Vakcinácia je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najúčinnejšou metódou na ukončenie pandémie Zdroj: Pixabay

Skupina vedcov z Talianska, USA a ďalších krajín uverejnila 7. septembra na webe Lancet otvorený list s požiadavkou o vysvetlenie opakujúcich sa vzorcov v grafoch o vakcíne, lebo neverili, že ide o nezávisle získané údaje. RFPI na to v ten istý deň reagoval: „Ruské národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu kategoricky odmieta obvinenia z nepresných štatistík publikovaných v časopise The Lancet. Údaje sú spoľahlivé a boli skontrolované piatimi recenzentmi Lancetu. Redakcii sme poskytli úplný klinický protokol. Prezentovali sme presne tie údaje, ktoré sme získali, a nie tie, ktoré by sa mali páčiť talianskym expertom.“

           ——————————————————————————————–

Neskôr, 21. decembra, výkonný riaditeľ britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca Pascal Sorio počas videokonferencie pri príležitosti podpísania dohody o spolupráci s centrom Gamaleja a ruskou farmaceutickou spoločnosťou R-Pharm povedal: „Chcel by som zablahoželať ruským vedcom z Ústavu Gamaleja, ako aj RFIP k vývoju prvej vakcíny proti COVID-19 na svete, ktorá nedávno preukázala nielen imunitnú odpoveď, ale aj účinnosť.“

Foto: Pixabay

Po uverejnení údajov o tretej fáze pokusov v Lancete sa v západných médiách začali objavovať pozitívne recenzie na Sputnik V. Celosvetová tlačová agentúra Bloomberg označila vakcínu za najvážnejší vedecký prielom v Rusku od zániku Sovietskeho zväzu. Austrálsky vedec Peter Docherty, laureát Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu poznamenal: „Účinnosť vakcíny Sputnik V – viac ako 90 percent – vyzerá skvele a okrem toho má Rusko za sebou dlhú históriu vývoja dobrých vakcín.“

Výraznejšia lacnejšia

Daniel Kuritskis, vedúci oddelenia infekčných chorôb na Lekárskej fakulte Harvardovej univerzity, uviedol: „Podľa toho, čo som sa o vakcíne dočítal, chápem, že sa dá skladovať pri teplote, ktorú udržuje bežná chladnička. To je, samozrejme, veľká výhoda, pretože to umožňuje jej dodanie do krajín, kde je oveľa menej príležitostí na skladovanie pri veľmi nízkych teplotách.“

Podľa K. Dmitrijeva dostal RFPI v prvom decembrovom týždni predbežné žiadosti o nákup 1,2 miliardy dávok vakcíny z vyše 50 štátov. Fond podal 29. januára žiadosť Európskej liekovej agentúre (EMA) o registráciu ruskej vakcíny v EÚ. Náklady na jednu dávku Sputnika V pre medzinárodné trhy budú nižšie ako desať dolárov, čo ho robí oveľa dostupnejším v porovnaní s obdobnými vakcínami od iných výrobcov.

Miliardy dávok

Po predbežnej dohode sa 15. januára v Brazílii spustila výroba Sputnika V. Ruskí vývojári sa dohodli aj na produkcii vyše 300 miliónov dávok vakcín ročne v Indii. Očakáva sa, že výrobu dodávok pre zahraničné trhy budú zabezpečovať medzinárodní partneri RFPI v Indii, Brazílii, Číne, Južnej Kórei a ďalších štátoch. Šéf fondu Dmitrijev začiatkom decembra odhadoval, že do marca 2021 by mohli vyrobiť až 30 miliónov vakcín mesačne.

Po príchode prvej šarže Sputnika V do Argentíny medzinárodný denník The Wall Street Journal 2. februára napísal, že už existujú objednávky a predbežné dohody pre 2,4 miliardy dávok vakcíny. Tá sa získava biotechnológiou, ktorá nepoužíva vírus SARS-CoV-2, ktorý je patogénny pre človeka.

Zdroj: Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.