Read Time:1 Minute, 33 Second

Štefan Bednár Autoportrét, olej 1937

ŠTEFAN BEDNÁR (1909 – 1976), rodák z Myjavy, maliar, grafik, ilustrátor a publicista po absolvovaní Umeleckopriemyselnej školy v Prahe rozvinul svoje umelecké nadanie v Paríži.

Št. Bednár Smrť nacizmu, leták 1944

Pod pseudonymom Šimon sa zapojil do ilegálneho hnutia odporu, podieľal na príprave SNP. Nechýbal ani v Banskej Bystrici pri založení ľavicového týždenníka Nové slovo.

Št. Bednár Príchod do koncentráku, olej 1945-46, SNG

Jeho politické karikatúry, plagáty a letáky zaplavili povstalecké územie. Fašisti ho po zatknutí väznili v Ružomberku, Bratislave, Brne a v koncentračnom tábore Mirošov pri Plzni. V roku 1945 bol vyznamenaný Radom SNP I. triedy.

Po vojne opäť pôsobil v Novom slove, potom ako šéfredaktor satirického časopisu Roháč a Výtvarného života, neskôr ako slobodný umelec. Vytvoril cyklus obrazov s povstaleckými a vojnovými námetmi. Bol autorom viacerých publikácií a článkov o výtvarnom umení, svoje životné skúsenosti opísal v knihách Dvojník Šimon ide do Povstania, Ďaleko sú fronty, ďaleko je máj a v iných autobiografiách. Jeho syn Vlado Bednár bol uznávaný prozaik a dramatik. (ao)

Št. Bednár Hitler reční pred Sovietskym zväzom, Francúzskom, Anglickom a Talianskom.
Št. Bednár Návrh povstaleckej známky, 1945

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.