Read Time:1 Minute, 49 Second

V dňoch 21. – 25. januára 2021 si občania okresu Stará Ľubovňa pripomenuli 76. výročie oslobodenia svojich miest a obcí spod nadvlády fašizmu. Po 76 rokoch sme vzdali úctu hrdinom, ktorí sa vzopreli bezpráviu popierajúcemu ľudskú dôstojnosť.„Spomienky na minulosť sú spoločným dedičstvom nás všetkých. Nesmieme na to zabúdať, ale naopak z tejto histórie sa musíme poučiť, zvlášť v dnešnej dobe, kedy neonacizmus sa začína prebúdzať a dáva čoraz hlasnejšie a ostrejšie o sebe vedieť. Nesmieme zabudnúť aj na obete vojakov 1. gardovej armády pod velením genplk. Grečka , ktorí padli na území nášho okresu pri jeho oslobodzovaní. Nech žijú v našich srdciach, myšlienkach a hlavne v našich činoch.“Aj tieto slová vyriekol predseda oblastného výboru SZPB v Starej Ľubovni plk. Ing. Václav Homišan pri príležitosti pietnej spomienky na našich osloboditeľov 25.1. 2021 v Starej Ľubovni, ktorú oslobodili príslušníci Červenej armády.


Na pietnom akte v Starej Ľubovni sa zúčastnila za prísnych protiepidemiologických opatrení delegácia predsedníctva oblastného výboru SZPB a predsedníčka základnej organizácie SZPB v Starej Ľubovni PhDr. Edita Oláhová. Z jej myšlienok vyberáme:


„Počuť po tieto dni našu štátnu hymnu a za zvukov Pochodu padlých revolucionárov položiť venček k pamätníku padlých pri príležitosti 76. výročia oslobodenia mesta je sviatkom. Znova je ticho, len mäkučký sneh, ktorý sa pomaly a isto vtiera na obuv, akoby chcel prebudiť spomienky na drahých, ktorí obetovali počas II. svetovej vojny to najcennejšie. Viem, že sloboda, tá úžasná tanečnica v tom boji zabudla na strach, ktorá odmietla všetko neľudské, fašistické, nacistické i nehumánne. Priatelia, nedajme slobode zlomiť krídla, veď práve ona je v každom z nás. Tak ako ju mali naši osloboditelia v roku 1945“

Edita Oláhová

  • Sprievodným podujatím osláv oslobodenia okresu Stará Ľubovňa bola aj online beseda pod názvom OSLOBODENIE OKRESU STARÁ ĽUBOVŇA , ktorú 24. januára uskutočnilo Ľubovnianske osvetové stredisko Stará Ľubovňa. Besedu s Ing. Ladislavom Šlachtovským, predsedom Historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Starej Ľubovni a Mgr. Eduardom Lainczom, ktorý v súčasnosti pracuje ako historik a genealóg v genealogickej spoločnosti Dynastic v Bratislave si mohli záujemcovia o našu históriu pozrieť aj na Youtube a Facebook profile Ľubovnianskeho osvetového strediska.

PhDr. Lýdia Hricíková, členka predsedníctva Oblastného výboru SZPB v Starej ĽubovniFoto: Helena Homišanová


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *