Read Time:1 Minute, 55 Second

Braňo Ondruš

V roku 2021 sa zdražovať veľmi nebude. Za elektrinu a plyn dokonca zaplatíte menej ako vlani. Rovnako bude stáť pobyt v kúpeľoch či na horách a ceny liekov budú závisieť najmä od štátnej regulácie.

„Nižšie ceny komodít sa v úvode roka predsa len dostali do regulovaných cien energií na bývanie i na Slovensku – klesajú ceny plynu, elektriny i tepla,“ napísal pre Bojovník analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Najmenej klesajú ceny elektriny na východe Slovenska, kde ľudia ušetria do 10 € ročne. Iba v tarife D4  to bude 41 €. Na strednom Slovensku (kde majú taríf až 8) ušetria desiatky eur za rok, najviac v tarife D6 (83,18 €) a D5 (57,68 €). Na západnom Slovensku je najmenší pokles ceny v tarife D1 (5,96 €) a najväčší v tarife D4 (40,53 €) a D5 (55,48 €).

Hoci vlani ceny pohonných hmôt klesli, očakávané oživenie hospodárstva „už v súčasnosti tlačí ceny ropy naspäť nahor. Od jari tak budú tlačiť infláciu na Slovensku naspäť k úrovni 2%,“ upozorňuje bankový analytik.

Potraviny by však v roku 2021 nemali byť zdražieť o viac ako 1,5%. „Ceny agro komodít zatiaľ nenaznačujú zásadný rast cien potravín, avšak o ich vývoji v druhej polovici roka začne viac rozhodovať až nová úroda,“ vysvetľuje pre Bojovník Ľ. Krošňák. Národná banka Slovenska dokonca očakáva, že „v prvej polovici roka 2021 by ceny potravín mali medziročne klesať.“

Drahšie bude istotne fajčenie. „Infláciu už vo februári zvýši rast spotrebnej dane na tabak a cigarety,“ konštatuje analytik UniCredit Bank. Exminister zdravotníctva a poslanec za Hlas-SD Richard Raši zasa upozorňuje na zdraženie liekov: „Ministerstvo zdravotníctva znížilo počet liekov vydávaných bez doplatku z približne 1500 na 1290.“ Dokopy podľa neho zdraželo vyše 650 liekov, čo z celkového počtu približne 4300 položiek predstavuje vyše 15%. „Znížil sa aj počet liekov s doplatkom do jedného eura z 2092 na 1944 liekov, čo zasiahne ľudí s najnižšími príjmami a dôchodcov“, upozorňuje R. Raši. MZ SR reaguje, že nové ceny pripravuje „od jari“, odkedy vraj ľudia budú za lieky platiť menej.

Ceny dovoleniek na Slovensku sa budú pohybovať na úrovni minulého roka. Podobne aj kúpeľná liečba. Ministerstvo práce bude navyše aj tento rok dotovať rekondičné pobyty seniorov.

Zdroj: Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.