Read Time:1 Minute, 47 Second

Julian Assange zverejnil v roku 2010 tajné video útoku americkej armády z roku 2007 v Bagdade, pri ktorom zahynuli desiatky civilistov a dvaja novinári agentúry Reuters. Neskôr aj tajné správy a hlásenia americkej armády z rokov 2004 – 2009, ktoré odhaľovali jej vojnové zločiny a porušovania ľudských práv. Stal sa tak „verejným nepriateľom“ pre mnohých politikov a hrdinom pre obhajcov pravdy, humanizmu a demokracie.

Keď Assangea prenasledoval Interpol a tajné služby, uchýlil sa na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne. Po sporoch s ekvádorskými orgánmi mu 11. 4. 2019 azyl zrušili. Zatkla ho britská polícia a USA požiadali o jeho vydanie, lebo naň vzniesli 18 obvinení, s možným trestom až 175 rokov väzby.

Ústredný súd Anglicka a Walesu pred deviatimi dňami vydanie zamietol s odôvodnením, že Assange má podlomené duševné zdravie a mohol by sa pokúsiť o samovraždu. Obhajoba navyše upozorňovala, že Assanga by v USA čakal nespravodlivý, politický motivovaný proces. Vláda USA avizovala, že sa proti rozsudku odvolá a urobí všetko, aby sa dostal pred americký súd, pričom odmieta vyjadrenia o nespravodlivom procese. Viacerí americkí politici však Assangea označili za vlastizradcu a má byť tak aj súdený – na doživotie alebo trest smrti.

Assange sa pokúsil dostať na slobodu na kauciu, ale súd to pred týždňom zamietol, lebo patrí k rizikovej kategórii zadržaných. Viaceré štáty situáciu sledujú a Mexiko mu ponúklo azyl.

Stojí za ním aj OSN, ktorej špeciálny spravodajca N. Melzer v správe z 1. novembra 2019 uvádza, že na Assangeovi je možné badať „všetky príznaky typické pre dlhodobé vystavenie psychickému mučeniu“ (v britskej väzbe). A dopĺňa, že „zatiaľ čo vláda USA stíha pána Assangea za zverejnenie informácií o závažných porušeniach ľudských práv, vrátane mučenia a vraždenia, zodpovední za tieto zločiny sú naďalej beztrestní.“ Melzer vyjadril aj svoj osobný pohľad, podľa ktorého „nikdy nešlo o vinu alebo nevinu pána Assangea, ale aby bol prinútený zaplatiť cenu za odhaľovanie závažných pochybení vlády, vrátane údajných vojnových zločinov a korupcie.“

Assange nepatrí ani Američanom, ani Britom, mal by konečne získať slobodu. Lebo je symbolom pre všetkých, ktorí odhaľujú pravdu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.